close
NewsTipy & Triky

Proč se platí koncesionářské poplatky a jak je to v ostatních evropských státech?

koncesionarske_poplatky

V řadě zemí, včetně České republiky, mají obyvatelé povinnost hradit takzvané koncesionářské poplatky. Kdo je musí platit a proč?

Koncesionářské poplatky

Poplatek, který slouží k financování rozhlasového či televizního vysílání, se nazývá koncesionářský a jeho účelem je to, aby veřejnoprávní média zůstala nezávislá. V České republice na odvádění těchto poplatků dokonce existuje i zákon o rozhlasových a televizních poplatcích, konkrétně se jedná o zákon č. 348/2005 Sb..

Kdo musí odvádět koncesionářské poplatky?

Každý, kdo vlastní rozhlasový přijímač, je povinen odvádět rozhlasový poplatek. To samé se dá prohlásit o televizním poplatku, jenž jste povinni odvádět tehdy, když vlastníte televizní přijímač. V případě obou poplatků platí, že není nutné přístroje aktivně využívat. Poplatky musíte hradit i tehdy, pokud máte přístroje zapůjčené. Nachází-li se v jedné domácnosti více přijímačů, odvádí se za celou domácnost pouze jeden poplatek.

Výše koncesionářských poplatků v Česku

Televizní poplatek je v České republice nastaven na 135 Kč měsíčně, rozhlasový je stanoven na 45 korun měsíčně. Ročně tedy na koncesionářských poplatcích zaplatí obyvatel ČR 2 160 Kč. Od roku 2025 se ale dočkáme navýšení obou poplatků o několik desítek korun. Televizní poplatek s největší pravděpodobností stoupne od roku 2025 na 160 korun měsíčně, ten rozhlasový podraží o deset korun na 55 Kč měsíčně.

Koncesionářské poplatky v Evropě: Kde se platí a kde byly zrušeny?

Pokud vás zajímá, jak si Česko stojí s koncesionářskými poplatky v porovnání s ostatními evropskými státy, přinášíme vám menší přehled.

  • V sousedním Slovensku došlo k jejich úplnému zrušení, stejně tak i ve Finsku, Švédsku, Norsku a Dánsku.
  • V Německu na provoz veřejnoprávních médií přispívá každý obyvatel částkou 220 eur ročně.
  • V Rakousku se výše koncesionářských poplatků liší v jednotlivých spolkových zemích a pohybuje se od 269 do 343 eur za rok.
  • Velké debaty o koncesionářských poplatcích probíhají ve Velké Británii. Dokonce padla zmínka o tom, že od roku 2028 by došlo k jejich úplnému zrušení.
  • V Chorvatsku na koncesionářských poplatcích zaplatí obyvatelé necelých 11 euro měsíčně.
  • V Řecku a Portugalsku je výše poplatků za veřejnoprávní média stanovena na 3 eura měsíčně.
  • Irsko a Slovinsko mají výši měsíčních koncesionářských poplatků podobnou – okolo 13 euro.
  • V Polsku platí obyvatelé podobně jako u nás.

V evropských zemích se názory na koncesionářské poplatky diametrálně odlišují. Někteří jsou pro jejich zrušení, jiní naopak trvají na jejich placení. Nicméně Česká republika se výší poplatků za veřejnoprávní média řadí ke středu. Existují totiž státy, kde jsou poplatky poloviční, ale zároveň i ty, kde jsou dvojnásobné.

Zdroj: www.irozhlas.cz, www.zpravy.aktualne.cz
Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře k článku