close
no thumb

Při rekonstrukci domu dříve či později dojde na řadu i topení a tepelná soustavu. Můžeme vybírat z celé řady materiálů, od klasické litiny až po moderní a vkusnou měď. Topné těleso většina lidí v dnešní době volí podle výzoru. Líbí se nám, koupíme si ho. Vždyť správně zvolený radiátor podtrhne celkový dobrý dojem z celého interiéru. Mnoho lidí však zapomíná na to, že primární funkcí je zdroj tepla, ne design a estetika. Je důležité dbát na výkon, kvalitu a také bezpečnost radiátoru. Z jakých materiálů můžete vybírat a jak vlastně vybírat?

Dostupné materiály

deskové ocelovéDeskové ocelové radiátory

Nejrozšířenějšími radiátory jsou deskové ocelové radiátory. Ty se dají pořídit v několika desítkách základních rozměrů. Jejich výhodou je velká životnost, dobrá a snadná regulace, snadná montáž i demontáž. Tento typ radiátorů není vhodný do vlhkých místností, jako jsou koupelny a prádelny.

Litinové článkové radiátoryLitinové článkové radiátory

Litina je klasickým a nejstarším materiálem pro otopná tělesa. Využívají se hlavně do velkých prostorných místností. Jsou velmi odolné proti mechanickému poškození i korozi. Články se dají jednoduše dokupovat a tím také prodlužovat plochu topného tělesa. Navíc jsou snadno udržovatelné. Nevýhodou je jejich velká hmotnost a také neestetičnost. V moderních interiérech působí spíše rušivě a kazí celkový dojem interiéru.

nastenne-konvektory-okn-oknbNástěnné konvektory

Nástěnné radiátory (konvektory) se využívají v domácnostech i průmyslu. Mají moderní design a jejich montáž je opravdu snadná. Navíc dosahují velkých výkonů i při malých rozměrech tělesa. Dobře odolávají vlhkému prostředí a proto se hodí do všech typů místností. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a menší nabídka rozměrů.

otopná laviceOtopné lavice

Otopná lavice je jednou z variant konvektorů. Hodí se pod nízké parapety a prosklené plochy. Jedná se o lavici s krycí deskou, na které se dá dokonce i sedět. Proto je vhodná na chodby, zimní zahrady nebo k bazénům. Variantou může být také varianta bez krycí desky, na té se pak samozřejmě sedět nedá.

podlahové konvektoyPodlahové konvektory

Podlahové konvektory se montují do země a v úrpvni podlahy se pak zakryjí mřížkou. S touto variantou vytápění však musíte předem počítat. Konvektor je totiž třeba vložit do podlahy dřív, než dojde k jejímu finálnímu dokončení (zalití betonem..). Musíte počítat také s větším hlukem a vyšší pořizovací cenou.

Podlahové topení

Ideálním řešením pro vytápění ploch je podlahové topení. Používá se v instalaci s plynovými kotli, nebo s tepelnými čerpadly. To jsou podlahová topení teplovodní. Existují ještě podlahová topení elektrická. Ty se dají bez problémů nainstalovat i do již realizovaných hotových podlah. Nevýhodou je stejně jako u podlahových konvektorů vysoká pořizovací cena.

Výkon tělesa

Základem pro určení výkonu topného tělesa je výkon, který potřebujeme k udržování jisté vnitřní teploty v místnosti za jisté venkovní teploty. Výkon by se měl pohybovat mezi 60 waty až 100 waty na jeden metr čtvereční. Na výkon má vliv také materiál a množství článků a částí radiátoru. Dalším faktorem je také teplotní spád otopné soustavy.

Orientačně: výkon = plocha místnosti v metrech krát 100 Wattů

Rady a tipy

  • Při výběru radiátoru zvažujte potřebný tepelný výkon

    designový radiátor jako ozdoba interiéru
    designový radiátor jako ozdoba interiéru
  • Radiátor pokud možno nezakrývejte nábytkem nebo závěsy, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám tepla
  • Každé z těles může mýt několik typů zapojení – pravé, levé, úhlopříčné, spodní. Nejvyšší výkon u otopného tělesa dosáhnete vždy při úhlopříčném zapojení
  • Radiátory by měly být vždy osazeny odpovídajícími regulačními prvky např. ventily, které optimálně a pohodlně regulujítepelnou pohodu a šetří energií
  • Estetičnost a design jsou důležité, ne však primární kritéria výběru
Luxusní radiátor ani nepoznáte
Luxusní radiátor ani nepoznáte

 

Komentáře k článku