close

Rajčata patří mezi zeleninu, na kterou nedá dopustit téměř žádný z nás. Nejen že jsou chutné a hodí se třeba ve formě oblohy nebo salátu k mnohým pokrmům, vyznačují se rovněž obsahem spousty vitamínů a vlákniny, které jsou pro náš organismus nezbytnou složkou příjmu. Určitě je obrovský rozdíl mezi kupovanými rajčaty, u kterých neznáte přesný způsob pěstování, a těmi, z vaší zahrádky. Pěstování rajčat je jednoduché.

rajcata

Zhruba na konci února nebo na začátku března se vysadí semena rajčat na husto do květináče nebo širšího kelímku a umístí do teplého a světlého stanoviště – ideální je například na parapet okna. Po několika dnech pravidelné zálivky, pozor však, abyste semena přílišným proudem vody nevyplavili, začnou rašit klíčky a postupně růst první rostlinky rajčat. Jakmile budou asi dva centimetry velké, je čas je přepikýrovat – protrhejte je, ať nejsou tak husté, potom tak za týden je již můžete přesadit po jedné do kelímku nebo květináče.

Pěstování ve skleníku x na poli

Budete-li rajčata pěstovat ve skleníku, můžete je již v průběhu dubna vysadit na dané místo. Pokud se však jedná o odrůdy určené k pěstování na záhonech a polích, počkejte až do poloviny května – rajčata jsou totiž náchylná na chladno a samozřejmě případný mrazík rostlinu zcela zničí.

Rajčata vyžadují pravidelnou, spíše větší zálivku. Je důležité zalévat opatrně, aby voda nestékala po stoncích, listech, květech a plodech. Rajčata jsou náchylné na plísně, jinak netrpí obvykle žádnými onemocněními.

Zastřihávání a pnutí

Rostlinky rajčat rostou velice rychle, je důležité je pravidelně zastřihávat – nemusíte se obávat, že by je to nějak poškodilo, spíše obráceně. Pokud byste nedělali řez, mohlo by dojít k vyčerpání rostliny – jinými slovy by nestačila zásobovat tak obrovské množství plodů potřebnými živinami. Rajčata byste měli pnout po nějaké konstrukci – doporučujeme například silnější kroucený drát.

Plody lze očekávat v závislosti na konkrétním druhu v průběhu léta a na začátku podzimu. Rajčata dozrávají postupně – budete tak zásobováni minimálně několik týdnů.

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response