Když jsem se před časem ocitla uprostřed vášnivé diskuze o tom, jak se správně vaří boršč, uvědomila jsem si, jak nekompromisní umíme být, pokud jde o jídlo. Každý si hájíme svůj zaručený recept, ať už proto máme pádný důvod nebo ne.
Jak se vaří boršč
Podělím se s vámi o ten svůj zaručený postup, který jsem odkoukala od své známé původem z Kazachstánu a mám ho vyzkoušený i na přátelích z Ruska. Ještě předtím si ale pojďme vysvětlit, jaký vlastně pravý boršč je.
Je zbytečné vysvětlovat, že se tato ruská polévka liší nejen lokálně, ale v podstatě dům od domu. Pokaždé je ale základem zelí a červená řepa. Podle možností konkrétního stavení se do boršče přidávala další zelenina, brambory, maso, klobáska, nebo aspoň houby či fazole. K hotovému se pak podávala v mističce kysaná smetana.
Opravdu dobrý boršč
Na přípravu budete potřebovat:
- Malou hlávku zelí
- Skleničku nakládané řepy
- Vývar z dvojího masa (používám ořez vepřového a hovězího, může být jen kost)
- 2 – 3 brambory
- Mrkev, celer, petržel – dohromady asi 500 gramů
- 1 cibuli
- Malý rajčatový protlak nebo drcená rajčata
- Sůl, pepř celý i mletý, nové koření, bobkový list
Zvlášť si uvaříme maso nebo kosti s kořením, v jiném hrnci osmahneme nakrájenou cibuli a kořenovou zeleninu. Přidáme nakrouhané zelí, brambory a zalijeme připraveným vývarem. Můžete také boršč připravit z čerstvé řepy, kterou nastrouháte a uvaříte s ostatní zeleninou. Někdo zase přidává zelí kysané. I to je varianta, ale já dávám přednost syrovému zelí a naložené řepě. Ta už je předvařená a přidá se do polévky až když jsou zelenina a hlavně brambory měkké.
Rozkrájíme si maso nebo ho obereme z kostí a dáme do polévky. Přidáme rajčatový protlak a dochutíme. Někdo zahušťuje jíškou, ale mně osobně se zdá nezahuštěný lepší.
Kysanou smetanu podávám raději v misce zvlášť, aby si každý nabral, kolik chce. Já patřím k těm, kdo si dají boršč bez smetany.