close

Vývoj inteligentní robotické technologie a následně robotické vysavače zcela změnily způsob naší úklidové rutiny. Na trh se však každý rok uvede tolik různých modelů, že je těžko rozhodnout, který z nich je tou nejlepší volbou.

Trhu dominují vysávače Roomba americké značky iRobot, která je již ověřená, přičemž její model Roomba 980 je z hlediska čisticí a navigační technologie, jakož i široké škály funkcí „tažným koněm“ společnosti. Jedna věc, která některých odrazuje, je vysoká cena. Objavil se však vyzyvatel čínské značky Xiaomi s názvem Mi robot, který slibuje výkonnější sání, delší životnost baterie a přátelskou cenovku.

V konečném důsledku se všichni, od technologických gigantů, jako jsou LG a Samsung, až po startup jako Neat, zapojili do hry a debutovali s produkty s jedinečnými vlastnostmi a navigačními algoritmy. V nabídce prodejen najdete zástupců značek Electrolux, Klarstein, Sencor, nebo novinku, robotický vysavač Tesla, který na trh přinesla česká firma Tesla Electronics.

Roomba je bez debaty nejlepší značka robotického vysavače. Ale s příchodem high-tech modelů z Číny se zdá, že je dominance iRobotu na hraně. Neat Robotics – americká značka, se také ukazuje jako velká konkurence.

Dnes si ale porovnáme dva nejpopulárnější robotické vysavače současnosti – Xiaomi Mi robot a iRobot Roomba 980.

TIP: Srovnání všech aktuálně nejprodávanějších robotických vysavačů zde.

iRobot Roomba 980 vs. Xiaomi Mi robot

Při zvážení všech faktorů, vysavač Xiaomi Mi Robot a iRobot Roomba 980 jsou dva nejmodernější konkurenty v oblasti “smart” úklidu v domácím prostředí. Oba nabízejí měření místnosti, vysokým sací výkon, množství senzorů a možnost dálkového ovládání pomocí aplikace. Je mezi nimi však jeden velký rozdíl. Cena!

Otázka však zní: Je si nabídka společnosti Xiaomi v oblasti automatických vysavačů vědoma toho, že iRobot v minulosti demonstroval vítězství vůči téměř všem konkurentům?

Oba vysavače odvedou slušnou práci, pokud jde o vysávání – s mírně lepšími výsledky v navigaci pro Xiaomi Mi a velkým plusem pro iRobot na hrubších kobercích. Stejně dobrou práci odvedou, pokud jde o naplánovaný, automatický úklid vašeho domu.

Pokud je však navzájem srovnáme, jsou mezi nimi 4 hlavní rozdíly:

1. Měření místnosti – kamera vs. laser

Zatímco iRobot měří místnost pomocí kamery, Xiaomi Mi Robot používá laserové zařízení na vrchu vysavače, aby porozumělo prostředí, ve kterém se nachází.

Hlavní rozdíl je v tom, že kamera iRobota potřebuje světlo, aby mohla snímat, laser vysavače Xiaomi pracuje rovněž v úplné tmě. Mohli byste se zeptat – kde je problém? Uklízí se hlavně přes den, ale například v kancelářích to mu tak není. Tam je úklid naplánovaný na večerní hodiny, kdy jsou kanceláře prázdné. Problém pro iRobot! Velké plus pro Xiaomi Mi.

2. Hrubé koberce

Toto může být velké PLUS pro iRobot Roomba 980, protože skutečně dokáže “vylézt” na hrubší koberce. Vysavač Xiaomi Mi se sice snaží, ale není dostatečně silný, takže někdy se dostane na koberec, ale někdy se zasekne na okraji koberce.

Řešením je tzv. virtuální zeď pro Xiaomi Mi. Magnetický pásek, který Xiaomi Mi identifikuje jako zeď. Takto bude uklízet mimo koberce s perfektními výsledky pro zbytek místnosti. Po dokončení vysávání podlahy jednoduše položte vysavač na koberec. Xiaomi rozpoznává stejný magnetický pás virtuální zdi kolem koberce, ale nyní zůstává na koberci, s opravdu dobrým a rychlým výsledkům vysávání.

Robotické vysavače
Robotické vysavače

3. Lepší aplikace

Jednou z nejlepších funkcí robotického vysavače je možnost dálkového ovládání z aplikace smartfónu. Všechny robotické vysavače velkých jmen mají aplikace, ale každý výrobce má jinou vizi o tom, jaké informace chce zákazníkům poskytnout. iRobot nabízí informace o tom, nakolik jsou znečištěny senzory, odsavače a filtry vysavače, a informuje vás o tom, kdy je třeba je vypnout nebo vyčistit. K dispozici je také úplná historie vysávání, včetně počtu vysátých čtverečních metrů a času potřebného na úklid.

Aplikace Mi Home společnosti Xiaomi je univerzální aplikací společnosti Xiaomi. Její funkce se liší v závislosti na tom, který server Xiaomi vyberete. O něco jednodušší použitelnost, snadno definovatelné zóny a mírně lepší “Live-View” dávají vysavači Xiaomi Mi Robot vedoucí postavení v této kategorii. Dokonce aktualizuje software mnohem častěji, což zlepšuje celkovou funkčnost.

4. Průběžné náklady

Nebo který robotický vysavač je z dlouhodobého hlediska levnější?

Zde získává Xiaomi Mi Robot Vacuum jasné vítězství. Když srovnáte náklady na příslušenství vysavače Xiaomi Mi Robot a iRobot Roomba 980, téměř vše, co byste si měli občas koupit, jako jsou filtry, kartáče nebo dokonce později náhradní senzory jsou levnější pro vysavač Xiaomi Mi Robot.

iRobot Roomba 980 vs. Xiaomi Mi Robot – který je lepší?

 • Válce Roomba má dva silikonové válečky, které jsou ideální na srst domácích zvířat.
 • Mapovací technologie Roomba používá kamerový senzor, který vyžaduje světlo v místnosti, kde robot uklízí. Xiaomi má snímač LDS, který vytváří přesný plán rozložení a dokáže vidět “ve tmě. Oba roboty se pohybují tam a zpět v efektivních přímkách.
 • Výdrž baterie – Mi Robot vydrží o 30 minut déle než Roomba.
 • Interakce s mapou – Po skončení úklidu mapa Roomby zmizí. Vytvořenou mapu můžete vidět na domovské stránce iRobot. S mapou vytvořenou Xiaomi existuje možnost interakce.
 • Xiaomi má menší sběrnou nádobu na prach
 • Virtuální zeď a zóny v aplikaci Mi Home můžete nastavit virtuální hranice, aby zabránili vysavači překroč it některé konkrétní oblasti. Zóny vysávání můžete vytvořit i nakreslením obdélníku na mapě. Roomba má v balení dvě dvojité virtuální bariéry, které vytvářejí zónu o průměru do 3 metrů, kterou by robot neměl překročit.
 • Stejně jako mnohé jiné části těchto dvou vysavačů, i použité filtry jsou ve všech směrech totožné. Nejde jen o tentýž design, ale mají i stejné evropské hodnocení E11 HEPA, které splňuje požadavek odfiltrování nejméně 95% všech částic vytištěných systémem.
 • Výška prahu znamená výšku, kterou dokáže robot projít. Robot Xiaomi Mi dokáže čistit koberce, které nejsou tlustší než 15 mm. Roomba je vhodnější na vysávání koberců.
 • Funkce “Carpet Boost” – zvyšuje výkon vzduchu na maximální úroveň, kdy senzory rozpoznají kobercovou podlahu. Xiaomi nemá tuto funkci.
 • Čisticí výkon – Roomba 980 díky identifikaci koberců, silnému sacímu a dobré “šplhací” schopnosti podává vynikající výkon na kobercích a holých podlahách (díky Bezkartáčové válcem).
 • V aplikaci můžete ovládat robot Xiaomi Mi Robot jako autorádio. Aplikace iRobot Home to nepodporuje.
 • Roomba má v balení více doplňků a příslušenství.
 • Cena – Xiaomi stojí polovinu ceny Roomby.

Který z nich by více vyhovoval vám?

Roomba je vhodnější na koberce a pro majitele domácích zvířat. Její válečky bez kartáče nezachytávají spleť chlupů a vláken. S výdrží baterie 120 minut je vysavač ideální i pro větší domácnosti. Pokud jste fanouškem iRobotu, váš domov je většinou pokryt kobercem a jste připraveni zaplatit vyšší cenu – rozhodněte se pro iRobot.

Robot Xiaomi Mi je jedním z mála, k peněžence přátelských vysavačů, který je výkonný a inteligentní. Robot je vhodný pro větší domácnosti z důvodu nejdelší výdrže baterie na trhu. Je ideální pro domácnosti s holou podlahou a tenkými koberci. Aplikace Mi Home nabízí více než aplikace iRobot Home, jako například sledování v reálném čase, nastavení virtuálních hranic, podporuje úklid v zónách. Pokud nemáte tlusté koberce, zvažte koupi robota Xiaomi.

Použité zdroje:

Tags : irobotrobotický vysavačroomba
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response