close
shutterstock_35149831

Zahradní jezírko – malá vodní oáza ve vaší zahradě, vám dokáže udělat určitě spoustu radosti. Vodní rostliny, pestrobarevné rybky nebo třeba tekoucí vodopád, to všechno může zahradní jezírko poskytnout. Stejně tak, jako všechno ostatní, vyžaduje i zahradní jezírko určitou, více méně pravidelnou péči – jedině v takových případech se bude zdejší fauně a floře dařit ba vy budete mít spokojený úsměv na tvářích.

Zahradní jezírko
Zahradní jezírko

Odstraňování řas

Mezi nejčastější neduhy, respektive problémy, spojené se zahradními jezírky, je možné zařadit tvorbu řas. Především v teplejším období se voda začne, pokud jí to nepřekazíte, velice intenzivně zelenat. Tento problém lze poměrně účinně řešit, nejlepší volbou je pořízení UV lampy, přes kterou při cirkulaci vody dochází k pročišťování. Další možností je potom klasická mechanická filtrace, je však přece jen méně účinná. Chemii příliš nedoporučujeme, ve vodním jezírku je totiž spousta živých organismů a i když mnozí výrobci uvádějí, že jsou jejich přípravky bezpečné, nelze na to vždy stoprocentně spoléhat.

Odstraňování nečistot na hladině i pod hladinou

Tu a tam se v zahradním jezírku objeví nejrůznější nečistoty, může se jednat o zbytky posečené trávy, ale třeba i listy či uhynulý hmyz. Všechny tyto nečistoty je zapotřebí pravidelně odstraňovat – ideálním pomocníkem je klasická síťka.

Je důležité se soustředit i na znečištění pod hladinou, zde se zaměřte například o čištění dna mělkého jezírka, případně na protrhávání a odstraňování uhnívajících částí vodních rostlin.

Jednou za čas úplná výměna vody

Jednou za čas, zhruba jednou za rok nebo dva, se vyplatí jezírko úplně vypustit a pečlivě vyčistit všechny jeho části, i ty, kam byste se v napuštěném stavu nedostaly. Jak rybám, tak i rostlinám prospěje obměna vody, je však nutné počítat s tím, že se změní vodní mikroklima a některým rostlinám může chvíli trvat, než si zvyknou!

Tags : zahradní jezírko

Komentáře k článku