close
shutterstock_287714552

Dřevěný nábytek je stálicí našich interiérů, teras i zahrad. Samozřejmě i na něm se podepisuje čas a povětrnostní vlivy, takže časem vypadá zašle, nebo se dokonce trochu poničí. Jestliže se ho nechceme zbavit (a ruku na srdce, byla by ho škoda), pusťte se s našimi tipy do jeho renovace.

Povrchové opravy

Nejčastějším problémem staršího dřevěného nábytku je zašlý nátěr nebo oprýskaná barva. Je tedy nutné nejprve zbavit ho původního nátěru, což můžete udělat obroušením, louhovou lázní či opálením a následným seškrabáním.

Pro ponechání přírodního vzhledu použijeme vodové mořidlo, klidně i barevné, a následně nábytek napustíme voskem nebo tvrdým olejem. Můžeme také opět zvolit barevný nátěr, podle dalšího využití buď interiérový či vhodný pro venkovní použití. Opravit leštěný nábytek je taky možné, použijte šelakovou polituru, Na odlepenou dýhu je nejlepší kostní klih.

Co dělat, když nábytek napadl červotoč

Na červotoče a další škůdce existují různé přípravky, žádný z nich ale není stoprocentní. Navíc pokud chcete dřevěnou skříňku později použít na úschovu potravin, jsou tyto chemikálie naprosto nevhodné.

Pomůže najít si nejbližší restaurátorskou dílnu a požádat je o ozáření napadeného kousku. Touto metodou máte téměř stoprocentní jistotu, že se červotoče zbavíte. Ošetřený nábytek ještě natřete Lingostopem nebo podobným preventivním prostředkem.

I poškozený nábytek lze zrenovovat

Nemusíte se vším běžet k řemeslníkovi, drobné prasklinky či opravy zvládnete sami.  Slepit rozklížené poličky či židli dokáže průměrně zručný muž i žena. Pokud jde o ty prsdklinky, účinně pomůže směs  olivového oleje, červeného vína a octa. Šikovnější kutil zvládne i výměnu drobné poškozené části, dokonce i její výrobu. A jestli je nakonec rozsah oprav mnohem větší, než se na první pohled zdálo, nestyďte se požádat o pomoc odborníka. Je to mnohem lepší, než originální kousek nábytku úplně zničit.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Moc se mi líbí vaše nabídky v místnosti. Díky vaší radě jsme uspořádali dětský prostor, který zachytí nás i rodiče. Snažil jsem se všechno dělat se svou ženou. Vše je skvělé! Díky opět za zajímavé tipy!

Komentáře k článku