Jistě chcete, aby vaše terasa přežila zimní období a s ním související mrazíky v co nejlepší kondici. Nikomu z nás se nebude chtít s prvními teplými dny pouštět do velkého úklidu a do oprav zařízení, které jsme před zimou neuklidili a neošetřili.
Aktivity spojené se zazimováním terasy se dají rozdělit na dvě části: odstěhovat z ní vše, co se odstěhovat dá, a to co zůstane, řádně ošetřit, aby takové vybavení terasy bylo co nejlépe ochráněno před klimatickými jevy.
Velké stěhování
Než začnete se zazimováním terasy, odnoste z ní vše, co je možné snadno přestěhovat a máte pro toto vybavení adekvátní prostor. Zahradní nábytek (zvlášť ten látkový) přeneste do garáže, do sklepa, na půdu či do nějaké kůlny, není vůbec nutné mít pro takové místo nějaký speciálně vyhřívaný prostor. Důležité je chránit toto vybavení před vlhkem, mrazem či silným větrem. Postupné snižování teploty v závětří zahradnímu nábytku obvykle neškodí.
Schovat byste měli i většinu kovových předmětů, především hliníkové. Koroze se případně nevyhne ani různým kovovým dekoracím, lucerničkám a podobně. A co rozhodně nesmíte zapomenout, je gril. Než ho ovšem uklidíte, je nutné ho pořádně vyčistit, abyste s tím neměli hodně práce na jaře.
Ošetření všeho, co na terase zůstane
V poslední fázi je třeba vyčistit a ošetřit vše, co na terase zůstává. Může to být dřevěná pergola, ale především jde o podlahu. Tam se postup odvíjí od materiálu, z něhož je podlaha udělána.
Dřevo a dřevěná podlaha musí být pořádně očištěny a impregnovány přípravkem na bázi oleje či vosku. Takový přípravek ochrání dřevo před vlhkem a před plísní. Druhým choulostivým materiálem mohou být dlaždice. I za předpokladu, že jste nešetřili a pořídili jste na terasu dlažbu mrazuvzdornou, je nezbytné ji před zimou zkontrolovat. Případné prasklé kus dlažby je právě teď nutné vyměnit nebo opravit. Beton, kámen nebo plastová podlaha (většinou dřevoplast) stačí jen vyčistit.