close

Styl provence je oblíbený pro svoji nedbalou eleganci, rustikální nádech a velkou dávku romantiky. Přestože může působit trochu chaoticky, provence styl má svá pravidla, která si rychle oblíbíte.

Provence je region v jihovýchodní části Francie, známý svými plantážemi levandulí. Styl inspirovaný touto lokalitou je styl francouzského venkova – hřejivý a domácký. 

Pravidla pro interiéry ve stylu provence

Jestliže chcete zařídit ve provensálském stylu koupelnu, musíte se zaměřit na přírodní materiály, především dřevo, kámen a kov. Důležitá je i volba, barev, jako základ použijte tradiční bílou či smetanovou. V interiéru inspirovaném stylem provence často najdete i dřevěný nábytek natřený na bílo, často s úmyslně vytvořenou patinou. Stěny mohou být obložené kamenem či imitací kamene, keramickou dlažbou ve světlých odstínech i prkny natřenými na bílo.

Doplňkové barvy v provence stylu jsou teplé odstíny růžové (starorůžová), žluté, fialové (lila) či tyrkysové. Ty interiér rozveselí a zútulní.

Zařízení do provence koupelny

Koupelna v provensálském stylu není blýskavá hypermoderna, ale interiér zařízený ve venkovském stylu. Znamená to pečlivě vybraný dřevěný rustikální nábytek: mořený nebo natřený bílou barvou, oprýskaný a s patinou. Podlaha by měla být ideálně z prken, případně je možný kámen. Obklady na stěnách mohou být keramické (bílá, krémová), ale neuděláte chybu ani s kamenným obkladem, třeba jen na jedné stěně.

Jestli se někam opravdu hodí vana na nožičkách, je to právě koupelna v provence stylu. A postavte ji pěkně na střed místnosti. V malé koupelně, kde šetříte každým centimetrem, můžete dát vanu ke zdi, ale aspoň ji obložte kamenem nebo imitací.

Správně zvolené doplňky

V provence koupelně by neměly chybět kvalitní textilie, lněné či bavlněné, v krémových nebo smetanových odstínech, buď jednobarevné nebo s drobným květinovým vzorem. Typické jsou samozřejmě levandule, ale i růže nebo slunečnice. Květináč s levandulí je mimochodem skvělou dekorací v koupelně s okny. Vhodné dekorace jsou také kovové předměty (například drátěné poličky), ale musí se zbytkem zařízení souznít a nevyčnívat.

Tags : koupelna v provensálském styluprovence koupelna
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response