close
room-4356944_640

Přestože hodně domácností záclony do oken vůbec nevěší, záclony váš domov zútulní a dodají mu na eleganci. Zvlášť v obývacím pokoji jsou záclony reprezentativní a vytváří příjemný interiér, jímž se rádi blýskneme i před návštěvou.

Jak vybrat správnou záclonu pro vaše okna? Rozhoduje řada aspektů, například délku záclony může ovlivnit šířka parapetu či umístění topení pod oknem. Rozdíl je také mezi záclonou určenou do kuchyně nebo třeba do obýváku. 

Jak vybrat barvu a vzor záclony

V moderním interiéru se dá se vzorem experimentovat. Určitě můžete vybrat záclonu s geometrickými vzory a barvu od klasická bílé až k výrazným barvám. Vždy záleží na tom, jaké barvy už v interiéru zastoupeny jsou, na barvě podlahy, koberce, stěny i na barvě a vzoru závěsů. Používejte raději různé odstíny jedné barvy v místnosti, než byste překombinovali příliš mnoho barev.

V dětském pokoji můžete pověsit záclonu s dětskými motivy, obecně jsou stále oblíbené záclony s květinovými vzory. Opatrní buďte na proužky a puntíky, ty rozhodně příliš elegantní nejsou. Husté tkané záclony bez vzoru naopak elegantní jsou, zvlášť v bílé, smetanové, béžové či šedivé barvě.

Délka a šířka záclony

V obývacím pokoji by délka záclony měla být nejméně k parapetu, pokud chceme zachovat reprezentativnost a eleganci. Pokud to šířka parapetu dovolí, klidně ji nechte splývat až k podlaze. Zároveň ji opravdu bohatě nařaste. Toho docílíte, když pořídíte dvojnásobnou šířku záclony. 

Délku nad parapet použijte spíš v rustikálně laděné kuchyni, kde máte na okně truhlík s bylinkami nebo oblíbené muškáty. Jestli vám nevadí nedostatek soukromí, můžete do kuchyně zvolit úplně krátké záclonky, maximálně do poloviny okna. Stylově a velmi útulně vypadají v kuchyni ručně háčkované záclony, ale můžete použít i záclony s barevnými květinami nebo kostičkované.

 

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku