Asi žádnou květinovou zahradu si neumíme představit bez letniček. Žádná skupina rostlin nenabízí tolik barev a tvarů, jako právě letničky. I když je musíme každý rok znovu sázet, vynahradí veškerou práci s nimi skutečnou krásou.
Stále více zahrádkářů květin volí letničky z přímých výsevů, protože s nimi je mnohem méně práce, než s těmi, co se pracně předpěstovávají. Řada druhů letniček se dá vysít v dubnu nebo květnu přímo na záhony. Dokonce i červnové výsevy ještě stihnou vykvést, stačí připravit jim vhodné místo a semínka, nejlépe pestrou a barevnou směs. Je samozřejmě také možné připravit si směs letniček v odstínech jedné nebo jen několika málo barev.
Směsi letniček k výsevu
Na trhu jsou dnes běžně k dostání letničkové směsi složené z několika druhů rostlin (často z více než patnácti), které se od sebe liší výškou, délkou vegetační doby, barvou i tvarem květu. Od června do října se tak letničkový záhon neustále mění a vyvíjí. Součástí těchto směsí bývají například měsíčky, slunečnice, ostálky, sluncovky, chrpy, kapucínky, aksamitníky, jednoleté okrasné trávy, rezeda a další.
Jak založit záhon letniček
Pokud se rozhodnete pro vytvoření vlastní kombinace letniček na záhonu, je dobré dodržet určitý koncept. Na okraj záhonu se vysazují nižší, téměř kobercovitě rostoucí letničky, například tařicovky, sporýše, begonie, lobelky, netýkavky či otočník. Ty vytváří hranici mezi trávníkem a vyššími letničkami (petúnie, šalvěj, hledíky, nízké jiřiny, třapatky, limonky, laskavec, astry).
Dozadu na záhon pak soustřeďte vyšší letničky, jako jsou luštěnice, krásenky, okrasné máky a slunečnice. Jestliže je záhon přístupný z více stran, nejnižší druhy letniček vysaďte po celém obvodu a postupujte tak, že nejvyšší budou uprostřed. Tak budou všechny květiny odevšad viditelné.