close
bathroom-809820_640

Mramor byl vždycky synonymem luxusu a elegance. Přesto na nějaký čas z obytných interiérů téměř vymizel, protože byl používán až příliš okázale, ve snaze upozornit na bohatství majitele. Ale mramor je zpět. Ve správném kontextu, může být sofistikovaně využit v podstatě v každém interiéru, jen snad v menším množství, ne tolik, kolik ho mají ve svých domech arabští šejkové nebo ruští oligarchové. 

Jak použít mramor v interiéru, aby nebyl prvoplánový a kýčovitý? Opatrně. Záleží hodně na tom, kolik ho použijete a jak celkově ladí se zařízením dané místnosti. Přestože se většina bytových designérů drží při zdi a navrhuje do interiérů decentní šedobílý či černobílý mramor. pokud to tak cítíte, klidně zvolte i barevnější kresbu.

Nechte mramor vyniknout

Známka luxusu není to, že si celý dům obložíte mramorem – mramoru sluší i menší plochy. V současné době je velmi zajímavým a efektním řešením nechat dokonalost mramoru působit v otevřeném prostoru, v tzv. společenské zóně domu. Může to být pouze jedna dominantní stěna vstupní haly, deska konferenčního stolku nebo barového pultu, ale samozřejmě i celá podlaha. 

Náš tip: Pokud zvažujete mramor na podlahu, zkuste ho položit bez přechodu po celé zóně předsíň-obývací pokoj-kuchyň. Elegantní podlaha, zvlášť když je ve světlých odstínech, opticky zvětší celý prostor a vypadá fakt luxusně.

Jak kombinovat mramor s jinými materiály

Velmi přirozeně a útulně bude působit mramor v kombinaci se dřevem. Když ho v interiéru doplníte kobercem s vysokým vlasem a měkkými vlněnými či sametovými textiliemi a polštáři, prostor se příjemně zateplí. Naopak, pokud chcete zvýraznit luxusní eleganci mramoru, dokreslete ho kovovými doplňky v barvě zlata. V moderním interiéru si, samozřejmě, rozumí i se sklem.

Pravý mramor je poněkud nákladný, takže řada designérů sáhne raději po imitaci. Schůdnější variantou je dodat interiéru nádech luxusu jen menšími předměty z přírodního kamene. Mohou to být například lampy, mísy, vázy, nebo třeba umyvadlo.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku