Fuchsie bývaly květinami našich babiček a dodnes si drží oblibu u řady pěstitelů. Jejich nádherné poloplné a plné, převislé, polopřevislé, trubkovité a vzpřímené květy v široké škále barev zdobí spoustu oken a balkonů. Péče o fuchsie není až tak náročná a my si odhalíme také účinný způsob, jak přezimovat fuchsie, aby příští rok zase pěkně kvetly.
Pochází z Mexika a Jižní Ameriky, přesto mají fuchsie raději polostín než plné slunce. Teplo jim samozřejmě nevadí, ale v zimě je to jinak – potřebují svůj vegetační klid na chladném místě.
Kde přezimovat fuchsie
Držíve fuchsie přečkávaly zimu mezi dvojitými okny, kde teplota klesala téměř k nule, ale nemrzlo tam. Přesně takové místo jim vyhovuje nejlépe. To znamená, že pro ně na zimu musíte najít prostředí, kde se teplota pohybuje kolem 5 °C, Sice snesou i teplotu kolem nuly, ale nesmí omrznout, zašly by.
Vhodným místem pro přezimování fuchsií je mírně temperovaný skleník. Jestliže skleník nemáte nebo v něm nelze topit, naskládejte fuchsie do garáže, do sklepa kamenného domu, do dílny, na venkovní chodbu a podobně. Zvolené umístění by mělo být chladné a tmavé, i když není nutná úplná tma.
Jak připravit fuchsie na zimu
Rostliny napřed zbavte zažloutlých nebo poškozených listů.Ostříhejte také všechny květy, mohli by se v nich ukrývat škůdci. Před zazimováním ještě celou rostlinu zkraťte asi o jednu třetinu. Takto připravené fuchsie můžete ošetřit postřikem proti plísním a parazitům a poté už postavit do chladu.
Zálivku přes zimu zredukujte tak na 1 – 2 zalití za měsíc. Častější zálivka není nutná, na druhou stranu se vyvarujte toho, aby rostliny úplně vyschly. Koncem února rostliny přesaďte do nového výživného substrátu, předtím jim ale výrazně zkraťte kořeny. Od přesazení zalévejte častěji. Na rostlině se brzy začnou objevovat nové výhonky, které se hodí na řízkování. Rostlinu můžete v této době i tvarovat.