close

Koupili jste dům a na jeho stěnách jsou zbytky starých tapet? Máte vytapetovaný obývací pokoj, ale vzor už se vám okoukal a tak tapety sundat? Někdy to jde snadno a někdy ne, odstranění tapet ze zdi ale není úkol, s nímž byste si poradili.

Způsob, jak tapety odstraníte rychle a efektivně závisí na tom, z jakého materiálu jsou vyrobené. Jinak budete sundavat tapety fóliové, samolepící a jinak papírové. Že nevíte, jakou tapetu na zdi máte? Zjistíte to snadno: najděte nějaký odchlipující se růžek a zkuste za něj zatáhnout. Jestli to jde snadno a celý pruh tapety stáhnete ze zdi, jde nejspíš o některý z novějších výrobků. Jestli se vám ale tapeta trhá, budete muset jít mokrou cestou. Nabízíme vám efektivní tipy a rady, které vám pomohou s odstraněním tapet.

Odstranění tapet

Moderní tapety půjdou odstranit snadno a zůstane po nich jen hladká zeď. Takové tapety jsou označeny symbolem s odtrhávající se tapetou a patří sem typicky vliesové tapety, vinylové tapety nebo sklovláknité tapety. 

Staré papírové tapety jdou sundat o poznání hůř. Je nutné je důkladně navlhčit a seškrábat špachtlí. Do této kategorie patří i takové tapety, které jsou vícevrstvé (i když je horní vrstva z vinylu), se spodní vrstvou z papíru. I na takové budete muset použít škrabku a kbelík s vodou.

Jak sundat staré papírové tapety

Postup není těžký, ale může s tím být docela práce. Nejprve se budou muset dobře namočit stěny. Je rozumné rozprostřít podél zdí staré noviny nebo hadry, protože voda bude stékat na zem a při následném škrábání uděláte velký nepořádek. 

Potom do kbelíku s teplou vodou kápněte trochu saponátu a lepidla. Proč lepidlo? Udrží na stěně vlhkou vrstvu. Štětcem nebo válečkem důkladně namočte zdi, aby se dobře provlhčily tapety. Před sundáváním nechte asi 15 minut tapety vsakovat tekutinu. Ve chvíli, kdy budou tapety dostatečně nasáklé vodou, začněte je špachtlí ze stěny odstraňovat. Teď už by to mělo jít lehce, přesto bude celé odstraňování tapet chvíli trvat.

 

Tags : odstranění tapet
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response