close
garbage-1260833_640

Označení Zero Waste se poprvé objevilo v australském hlavním městě Canberra v roce 1996. Tehdy šlo o politickou dohodu, že území města nebude zamořeno skládkami, spalovnami a že se omezí produkce odpadků. K tomu vytvořili i podrobný plán, jak toho docílit. 

Zero waste (nulový odpad) neboli Život bez odpadu je smělá myšlenka snížit produkci odpadu téměř k nule. V současné době je to sice zatím spíš utopie, ve světě jsou už ale známí zastánci tohoto hnutí, kteří dokážou komunální odpad po své rodině téměř beze zbytku zužitkovat.

Zero waste podrobně

Jak již bylo napsáno, myšlenkou Zero Waste je:

  • snižování objemu odpadů na planetě
  • snižování toxicity
  • šetření zdrojů

Ideálem je docílit takové společnosti, kde jednotlivci, firmy i celé státy fungují na principu udržitelných přírodních cyklů, tedy používat jen takové materiály a z nich vyrobené zboží, které by šly využívat opakovaně – recyklovat. Tím se sníží objem odpadu velmi výrazně a životní prostředí pro budoucí generace zůstane zachováno v rozumných hodnotách.

Proč se zapojit do Zero Waste

Podle nejděsivějších prognóz bude v roce 2050 ve světových oceánech více plastových sáčků než ryb. Pokud to nezastavíme. Pokud každý jednotlivec na této planetě nezačne přistupovat zodpovědně k vlastní tvorbě odpadů a k jejímu ukládání. Prevence je vždycky jednodušší než likvidace následků. 

Samozřejmě nejde o to, přestat ze dne na den vyrábět, protože každá výroba čehokoliv nevyhnutelně vede k tomu, že vznikne odpad. V této fázi je mnohem efektivnější hledat způsob, jak je možné už nepotřebné věci znovu využívat ve smysluplném měřítku. Udělat z odpadu zdroj pro výrobu něčeho jiného (ne jen palivo). A postupně snižovat produkci opakovaně nevyužitelných materiálů a výrobků z nich. 

Jak se zapojit do Zero Waste

Chcete se přidat k vědomému snižování komunálního odpadu? Třídění odpadu je přirozený začátek, na nějž se dá v domácnosti navázat například nepoužíváním jednorázových obalů ( mikrotenové sáčky), papírových utěrek a kapesníků či nakupování nápojů v PET lahvích. Jejich výroba zbytečně zatěžuje prostředí.    

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku