close

Jak si zařídit byt rychle, originálně a s nízkými pořizovacími náklady? Vyrobte si nábytek z europalet. Nábytek z palet je oblíbený po celém světě. Je velmi jednoduché postavit si z palet postel, sedací soupravu, dokonce i jídelní stůl či předsíňovou stěnu. Výhodou tvoření z palet jsou jejich normované rozměry a kvalitní masivní dřevo.

Výroba nábytku z palet má ještě jednu výhodu – vzhledem k tomu, že se recyklují odepsané palety, jde o činnost přátelskou životnímu prostředí. Zajděte si i vy do výkupny palet pro pár kousků a zkuste si postavit stylový nábytek do svého bytu.

Jak vybrat správné palety

Ve výkupnách jich najdete hodně a jejich cena není nijak přehnaná. Obvykle se pohybují kolem 200 – 300 Kč, když budete mít štěstí, seženete i levnější. Přesto ne každá je na výrobu nábytku vhodná. Určitě byste se měli vyhnout těm, které byly ošetřeny látkou metylbromid (označeno naspodu MB). Také palety, které mají vnitřní špalky z dřevotřísky, nejsou vhodné, u nich je pro změnu nebezpečí použití formaldehydu. Vybírejte si palety s označením “HT” (Heat Treatment). A samozřejmě takové, které jsou na pohled v pořádku. Rozhodně si neberte palety v některém ze supermarketů, i kdyby vám je dávali zadarmo. Palety, na nichž se převážely potraviny, mohou být kontaminované, nejčastěji hrozí salmoneloza. 

Co potřebujete na výrobu nábytku z palet

Kromě palet potřebujete na výrobu nábytku samozřejmě i nářadí a nějaký další materiál. Na opracování palet je to především pásová bruska včetně náhradních pásů, impregnační základ Lazurol, barvu Balakryl, ředidlo a štětce, spojovací materiál a u skříněk také vhodné panty a úchyty. A přirozeně také tužku a pravítko, kladívko, metr a šroubovák.

U sedacích souprav počítejte také s matracemi, polštáři a pevnou potahovou látkou. I na postele budete potřebovat matrace, ty pořídíte v běžném obchodě s nábytkem.

Tags : nábytek z palet

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku