Duben je období, kdy se zahrada probouzí. Jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, tulipány, krokusy a hyacinty, už kvetou naplno. Začínají také kvést dvouletky, například macešky, sedmikrásky a z trvalek koniklec, tařice a kamzičník. Zahradní stromy se zelenají a z okrasných dřevin začíná kvést zlatý déšť a magnólie.
Duben je měsíc, kdy je na zahradě opravdu hodně práce. Co neuděláme teď, během roku už nedoženeme. Co všechno byste měli na zahradě stihnout v dubnu?
Okrasná zahrada
Je vhodná doba pustit se do trávníku. Shrabeme a provzdušníme ho speciálními hráběmi nebo vertikutátorem. Během dubna již budeme muset trávník nejspíš také několikrát posekat. Pokud na něm máme holá místa, teď je ten čas, abychom trávník obnovili. Duben je také správný měsíc na výsadbu nového trávníku.
V dubnu se věnujeme výsadbě a stříhání okrasných dřevin a růží. Odstraníme suché, nemocné a namrzlé větve stromů. Mnohokvěté růže sestříháme na sedm oček, velkokvěté na tři očka a popínavým růžím odstřihneme pouze vrcholové výhony. Odstraníme odumřelé výhony. Jestliže jsme vysadili nové růže, radikálně je zkrátíme a dbáme na to, aby měli dostatek vlhkosti.
Trvalky vyčistíme, okopeme, pohnojíme a zavlažíme. Do truhlíků za oknem nebo do skleníku vyséváme krátce klíčící letničky. Sazeničky letniček přepichujeme do pařeniště a ty, kterým nevadí nižší teploty, vyséváme přímo do záhonů. Vysazujeme listnaté keře a živé ploty. Je také čas vyčistit okrasné jezírko a napustíme ho vodou. Do jezírka už můžeme vysadit vodní rostliny.
Ovocná zahrada
V dubnu vysazujeme nové ovocné stromky. Proti přezimujícím škůdcům a nastupujícím chorobám chemicky ošetříme již vzrostlé ovocné stromy (kromě meruněk). Jestli se ještě neobjevily pupeny na větvích a pokud jsme to kvůli mrazům dosud nestihli, pustíme se do úpravy tvaru koruny jádrovin a peckovin. Koruny stromů bychom měli udržovat v tvaru, který jim zajišťuje dostatek světla (většinou se doporučuje kotlovitá koruna). Do korun jabloní a slivoní umisťujeme lapače proti pilatkám. Stromy, které mají bohatě nasezeno na kvetení, přihnojíme ledkem. Odplevelujeme půdu kolem keřů s drobným ovocem, prokypříme a zavlažujeme. Pod ovocnými stromy bychom měli udržovat půdu bez trávy a bez plevele, ale nekypříme ji. V dubnu začínáme s výsadbou vinné révy.
Zeleninová zahrada
Jak se říká, čím dříve začneme vysévat a vysazovat zeleninu, tím více sklizní budeme mít. Platí to hlavně u ředkviček a salátu. V kelímcích nebo v pařeništi si předpěstováváme papriky, rajčata, salátové okurky, melouny, kedlubny, salát a další. Sazenice pomalu otužujeme, abychom je mohli vysadit ven do záhonu, pokud nám to počasí dovolí.
Obecně platí, že nejlepší doba pro sázení zeleniny je večer. Do záhonu vysadíme ředkvičky, hrách a pažitku. Jestliže máme svůj kompost, hnojíme jím plodovou zeleninu. Jinak hnojivo zakoupíme v obchodě. Do poloviny dubna je nejvhodnější termín pro setí okurky nakladačky. Koncem měsíce již můžeme sklízet rebarboru vylamováním listů u upéci si rebarborový koláč. Nezapomeneme zlikvidovat plevel a plže, kteří začínají ohrožovat sklizeň. Vyčistíme sazenice jahod a pohnojíme je.