close
příjemné aroma prospívá k dobrému rozpoložení
příjemné aroma prospívá k dobrému rozpoložení

První co Vás uvítá po otevření dveří jakéhokoliv bytu je jeho specifická vůně, která nám vždy vypoví něco o jeho obyvatelích. Dřív lidé na provonění svého příbytku používali různé druhy koření a bylinek. Osobně si pamatuji, že když jsem byla dítě, vkládala babička do chlebníku jablko. Touha po voňavé domácnosti však přetrvala do dnes. Mimo různých vonných sáčků s bylinkami a kořením se nám nabízí i jiné, moderní alternativy. V posledních létech se těší velké oblibě různé parfémy, difuzéry, vonné tyčinky a aroma svíce. Každý nemá čas si sednout a šít bylinkové pytlíky na mátu, levanduli, vanilku či skořici. Proč tedy nesáhnout po hotovém výrobku?

Mimo známé aroma lampy, která je moderním prostředkem osvěžování, a provoňování ovzduší jsou to katalytické lampy. Katalytické lampy jsou jednak dekorativním prvkem, naších domácností ale zároveň esence obsažená uvnitř nádobky, klade vysoký důraz na životní prostředí. Katalytická reakce se spustí po krátkém zapálení lampy a následném uhašení. Pak již pokračuje sama bez hoření a vypouštění škodlivin do ovzduší.

vonné svíce jsou velmi oblíbené v mnoha domácnostech
vonné svíce jsou velmi oblíbené v mnoha domácnostech

Velmi oblíbené jsou také prostorové parfémy s rozprašovačem, které nám rychle a intenzívně provoní místnost. Intenzitu vůně lze regulovat. Takovéto vůně nám vydrží týdny ale i měsíce. Kdo by se rád nevracel do příjemně provoněného domova? Na výběr je z různých druhů vůní od dřevité, květinové, ovocné, pudrové, sladké, mořské, horské a kořeněné…

Tyto vůně ne jen, že krásně provoní, vaší domácnost ale zároveň pohlcují nepříjemné pachy. Což obzvlášť ocení majitelé domácích mazlíčků nebo kuřáci.

Pokud si však mimo krásně provoněného domova, chcete dopřát trochu odpočinku, výborným pomocníkem jsou vonné svíce a aromalampy. Relaxovat můžete při koupeli, masáži, a nebo při poslechu příjemné hudby.

Různé vonné sáčky a bylinkové pytlíky se hodí do šatních skříní či botníku. Levandule dokonce odpuzuje moly. A můžeme se společně podívat, jaké vůně nám doporučují odborníci a prodejci vonných esencí do různých místností.

Vstupní hala (předsíň) – povzbudivé a tonizující vůně

Obývací místnost – elegantní, zemité a dřevité vůně

Koupelny – esence s vodními tóny, leknín.

Kuchyně – silnější vůně a esence schopné pohlcovat pachy

Ložnice – slabší a uklidňující vůně

Pracovny – různé druhy vůně pro povzbuzení

Gabriela Kortová

The author Gabriela Kortová

Leave a Response