Zahrada není jen na práci, ale také místo, kde si můžete báječně odpočinout. Proto by na žádné zahradě nemělo chybět posezení, kde znovu naberete sílu a energii. Kde můžete relaxovat, oddávat se klidu a pohodě na čerstvém vzduchu. Od jara do podzimu se dá využívat zahradní altánek, který vás ochrání před náhlou přeháňkou nebo před silnějším větříkem.
Nejprve si vyberte na zahradě to správné místo. Budete zde odpočívat, dáte si kávu, přečtete knížku, posedíte s přáteli, takže místo by mělo určitě být na rovné ploše. Pokud to jde v závětrné části a je k němu snadný přístup, pak je to místo ideální. Altánek lze postavit u jezírka či zahradního krbu.Může být otevřený nebo krytý ve tří stran, abyste zde mohli sedět, i když bude deštivé počasí.
V první řadě, pokud jste již vybrali místo na altán, musíte ho upravit. Nemáte-li rovinu na zahradě, tak si ji vytvořte: buď odkopáním části pozemku nebo naopak přihrnutím zeminy.
Stavebnice
V dnešní době existuje několik firem, které se zabývají zhotovením altánů přímo na míru, od zaměření až po samotné postavení. Vy jen řeknete vaší představu a oni připraví plánek a kalkulaci. Nebo si můžete objednat a koupit tzv. stavebnici a altánek si smontovat z typizovaných dílů. V prvním případě budete úplně bez práce, o nic se nebudete muset starat. Odborníci za vás vše vyřeší a postaví. Vy budete pouze dohlížet. Pokud se rozhodnete pro stavebnici, jednotlivé díly vám přivezou domů a vy následně celý komplet pohodlně a rychle dáte dohromady. Můžete si vybrat altán, který se vám bude líbit a nejvíce vyhovovat. Pokud si nebudete při stavbě vědět rady, obrátíte se na firmu, která altán zhotovila a oni vám určitě poradí. Máte jistotu, že výsledek bude dokonalý.
Altán svépomocí
Jste-li kutil a máte odvahu, čas a řádné nářadí, můžete si altán postavit svépomocí. Bude to trvat déle než stavebnice, ale o to vám udělá výsledek větší radost. Navrhněte a namalujte si plánek, popřemýšlejte o nákupu dřeva a kotevního materiálu, naplánujte si postup.
Na altán nebo pergolu se hodí borovicové nebo modřínové dřevo. Snáze odolá nepřízni počasí oproti smrkovému. Když máte vybráno, z jakého materiálu altán postavíte, spočítejte kolik kusů a čeho budete potřebovat. Jak dlouhé, široké a vysoké trámy budou, kolik bude zapotřebí hřebíků, pásek a dalšího materiálu?
Ukotvení altánu musí být jednoznačně řešeno co možná nejefektivněji. Provádí se za pomoci betonových patek a nebo celého betonového základu. Při stavbě používejte vodováhu, abyste měli vše v rovině. Na betonový základ můžete položit dlažbu. Dodá vašemu altánu lepší vzhled a vy budete se v něm lépe cítit.
Zastřešení pergoly můžete vyřešit buď zakoupením asfaltového šindele, keramickou taškou nebo plechovou krytinou. Záleží jaký sklon střechy budete mít, kolik korun chcete investovat a jaký materiál vám vyhovuje. Altán může být i zasklený. Budete v něm mít tepleji a přečkáte v pohodlí i špatné počasí.