close
no thumb

zimnizahrada1Možná, že i vás okouzlují mnohdy nádherně vypadající zimní zahrady. Viděli jste je třeba u známých nebo na internetu. Máte-li v domě dostatek prostoru, ani vám však nic nebrání v jejich zřízení. Se zimními zahradami se nejčastěji setkáváme ve větších rodinných domech, naproti tomu ty menší však mohou být výsadou a chloubou i některých městských bytů.

Zimní zahrady jsou v podstatě domácí přírodní oázou. Je to místo, kam se můžete uchýlit za odpočinkem a relaxací v podobě příjemného posezení po nejen náročně strávených dnech. Vezměte si třeba vaši oblíbenou knížku či časopis, zapněte si hudbu, kterou máte rádi, sedněte do pohodlného křesla a vychutnejte si ten pohled do upravené zeleně!

Zimní zahrady jsou nejčastěji situovány do prostorné chodby, případně do haly. Jedná-li se o zimní zahradu v paneláku, potom nachází své místo standardně na proskleném balkoně. A jak si zimní zahradu vybavit, co by v ní nemělo chybět? Základním prvkem jsou vhodně zvolené rostliny. Mnohé z nich vyžadují dostatečný přísun světla, takže počítejte i s tím, že tyto prostory musí být opatřeny okny, jejichž základním příslušenstvím by měly být i polohovatelné žaluzie. Do zimních zahrad se hodí celá řada rostlin a květin, informujte se v květinářství nebo zahradnictví. Umístíte-li sem však palmy či citrusovníky a obecně jakékoliv jinou, spíše stromovitou nebo keřovitou floru, neuděláte chybu. Samozřejmě nezapomínejte ani na klasické, kvetoucí rostliny. Do zimní zahrady je možno vsadit i prvky ze světa živočichů. Dejte si sem třeba akvárium nebo klec s papoušky.

zimnizahrada3Nedílnou součástí zimních zahrad je i nábytek. Ideální a stylový je ratanový nábytek v podobě křesel, pohovek a stolu. Své zastoupení zde však může najít i jakýkoliv jiný nábytek, záleží vždy na vašich představách. Hodí se sem i různé sochy a jiné stylové dekorace.

Vybudování zimní zahrady se skládá ze dvou základních fází. Tou první je samotná příprava prostoru, včetně případných drobných i širokospektrých úprav a tou druhou potom samotné vybavování zahrady. Zatímco druhý jmenovaný úkon zvládnete sami, fázi přípravy můžete nechat v případě větších zásahů i specialistům. Máte-li však zkušenosti a jste-li manuálně zruční a šikovní, vystačíte si taktéž často vlastními silami! Potom se už nezbývá než jen těšit, až do vašeho “domácího skleníku” pozvete nejednu návštěvu. Ta vám bude váš nápad zcela jistě závidět!

Komentáře k článku