close
shutterstock_80758018

Pro pořádné spaní potřebujeme pořádnou matraci. Po spánku na dobře vybrané matraci vstáváme odpočinutí, protože jsme celou noc klidně spali.

Abychom si vybrali opravdu správně, je třeba zohlednit několik zásadních kritérií: výšku matrace, její tvrdost, ale například i materiál, z něhož je vyrobený potah. Především je ovšem důležité zjistit si, která matrace vyhovuje právě vám, jen na ní totiž budete ležet pohodlně a nebudete mít problémy s bolestí zad.

1. Tvrdost matrace

Existuje pět stupňů tvrdosti matrací a každý z nás upřednostňujeme něco jiného. Obecně ale jsou měkké matrace vhodné spíš pro nižší váhy a tvrdší pro lidi ve vyšší váhové kategorii.

Jsou také matrace, které mají z každé strany jinou tvrdost. To ocení například manželé, kde každému vyhovuje různá tvrdost.

2. Nosnost

S vaší váhou souvisí i nosnost matrace. Ta se uvádí proto, aby bylo zřejmé, za jakých okolností správná funkčnost matrace neutrpí. Vybíráte tak matraci podle své hmotnosti s jistotou, že vydrží zátěž a rychle se neproleží.

3. Materiál potahu

Od potahu očekáváme,že bude snadný na údržbu, bude odvádět pot a nejlépe, když bude i hypoalergenní. Měl by zajistit správnou cirkulaci vzduchu a zajistit příjemné podmínky pro spánek. V takto povlečené matraci se nebudou zdržovat roztoči.

4. Výplň matrace

Asi nejdůležitějším parametrem matrace je její vnitřní provedení. Každý z materiálů, který se používá na výrobu matrací má své specifické vlastnosti a výhody, je jen na vás, který nakonec bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům.

Líná pěna mění tvrdost matrace podle toho, jak je na ni vyvíjen tlak. Podporuje přirozenou křivku těla a rovnoměrně rozloží hmotnost těla,takže nedochází k tlakům na různé části těla. Do původního stavu se vrací velmi pomalu, takže celou noc spíte pohodlně.

TEMPUR reaguje na teplotu vašeho těla, vstřebá vaši hmotnost i pohyb těla a rovnoměrně je rozloží po celém povrchu matrace. Poskytne vám oporu tam, kde ji potřebujete bez protitlaku, takže nemáte v noci potřebu se převalovat a spíte klidně.

Jsou také matrace gelové, pružinové, latexové či ze studené pěny, která má nejlepší účinky v kombinaci s pěnou línou.

Tags : matrace

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku