close
screen-czechklima-cz

Tepelná čerpadla jsou u nás stále více v oblibě. Nahrávají jim příznivé klimatické podmínky, zejména pro typ vzduch/voda. Instalacím ekologických tepelných čerpadel fandí i stát, který v současné době nabízí několik zajímavých dotačních programů.

screen-czechklima-cz

1.    Chrání životní prostředí

Přírodu nijak nezatěžují, naopak pomáhají snižovat emise skleníkových plynů i spotřebu nerostných surovin. Do ovzduší nevypouštějí žádné škodliviny. Stát proto podporuje majitele domů, kteří se rozhodnou způsob vytápění změnit, dotací na tepelná čerpadla ve výši až 127 500 Kč. V roce 2016 běží dotační programy Nová zelená úsporám (pro ty, kdo zatím topí elektrokotlem) i Kotlíková dotace (pro majitele kotlů na tuhá paliva).

2.    Ohřívá vodu

Kromě vytápění slouží tepelné čerpadlo i pro ekologický a úsporný ohřev vody. A to nejen na sprchování, ale i vody v bazénu. Díky tepelnému čerpadlu si tak můžete prodloužit koupací sezónu. Čerpadlo kombinuje všechny výhody solárního a elektrického ohřevu, avšak s minimálními náklady. Většinu energie totiž bere z okolní přírody.

3.    Slouží i jako klimatizace

Tepelné čerpadlo snadno napojíte na klimatizační jednotku. V zimě pak bude vytápět, a v létě naopak zajistí příjemně osvěžující klima. Díky dalším výhodám jako jsou prachové a pylové filtry nebo možnost řízeného větrání, bude vzduch ve vašem interiéru i čistší a zdravější. Navíc budou náklady na chlazení výrazně nižší než s klasickou klimatizací.

4.    Šetří energii

U plynových a elektrických kotlů musíme počítat s poměrně vysokými ročními náklady. To u tepelných čerpadel nehrozí. Získávají totiž teplo z okolního vzduchu, vody nebo ze země. Potřebují pouze energii pro samotný provoz, konkrétně pro správné fungování kompresoru.

Postupné zdražování cen energií tak s čerpadlem téměř nepocítíte – skoro veškeré teplo budete čerpat z okolí. Ve výsledku bude váš měsíční účet za energii až o 50-60 % nižší než s jiným typem vytápění. Ročně tak uspoříte až desítky tisíc korun ročně.

5.    Rychlá návratnost investice

Prvotní investice do tepelného čerpadla je sice vyšší než například u plynových nebo elektrických kotlů, ale během několik let se vám vrátí. Razantně se vám totiž sníží poplatky za energie. Většina poskytovatelů vám totiž nabídne výhodnější tarif, jakožto poděkování za to, že vytápíte ekologicky. Investice do tepelného čerpadla se vám v závislosti na typu vrátí do 10 let. Náklady na samotnou údržbu jsou přitom minimální.

Tags : tepelné čerpadlo

Autor Marks

Komentáře k článku