Když zařizujeme byt a jednotlivé místnosti v něm, měli bychom mít aspoň základní informace o barvách, jejich kombinacích a o tom, jak na nás působí. Jsou barvy chladné a teplejší. Optimistické a pasivní, uklidňující i dráždivé.
1. Vyberte základní barvu
Pokud si zvolíme jednu základní barvu, ke které vhodně vybereme dvě až tři barvy doplňkové, bude výsledek harmonický. V novostavbě výběr barev bude jednodušší, protože můžeme použít oblíbené barvy. Jen pozor: barva, kterou máte rádi na šatech, nemusí působit dobře na stěnách obýváku.
Jestli v místnosti zůstává původní podlaha, kuchyňská linka či obklady na zdi, musíme vycházet z jejich barvy.
2. Tón v tónu
Elegantní interiéry jsou často laděny v odstínech jedné barvy nebo kombinací dvou, jež spolu sousedí v barevném spektru. Monochromatické řešení je třeba několik odstínů šedé barvy, či interiér v různých odstínech hnědé, tedy od světle béžové přes barvu medu k tmavě čokoládové, ty působí velmi harmonicky.
3. Kouzlení s barvami
Do velkých místností se hodí studené barvy, například modrá a zelená. Interiér projasníme žlutou, oranžovou nebo červenou. Teplé barvy jsou vhodné v místnostech orientovaných na sever, protože je prohřejí. Studené barvy působí opačně. Hnědá se dobře hodí k rustikálnímu a útulnému zařízení.
4. Kombinace podle barevného kruhu
Barevný kruh je užitečná pomůcka pro kombinování barev, ať už chceme volit harmonické či kontrastní kompozice. Vychází z barev primárních (červená, žlutá, modrá), barev sekundárních, což jsou jejich směsi(oranžová, fialová, zelená) a terciálních (žlutozelená, zelenomodrá, purpurová, tyrkysová). Vhodné kombinace barev jsou na vrcholech trojúhelníku, čtverce nebo obdélníku vepsaného do tohoto kruhu.
5. Zkuste obraz nebo fotografii
Pomocníkem pro volbu vhodných barevných kombinací jsou i obrazy a fotografie, které na vás působí příjemně. Může to být podzimní příroda s barevným listím na stromech, mořská pláž, nebo zátiší, které chodíte obdivovat do galerie. Barvy těchto obrazů budou působit v příjemné harmonii i u vás doma.