Máte pocit, že vaše náklady na domácnost jsou zbytečně vysoké a chtěli byste je snížit? Jistě, právě domácnost je ta část rozpočtu, ve které se ztratí nejvíc peněz, ale stačí troška snahy a dá se i nejvíc ušetřit. Někdy můžete ušetřit i jen tím, že změníte jen maličkost. Pojďme se na některé z nich podívat.
Jak nakupujete?
Hladový člověk nakoupí mnohem víc potravin, než ten, kdo se před nákupem najedl. Píšete si před odchodem do obchodu nákupní seznam a dodržíte ho, nebo se necháte zlákat akcemi a výhodnými výprodeji?
Jestliže chcete ušetřit peníze za domácnost, začněte nakupovat jen nezbytné věci a zbytečnosti nechte v regálech, i kdyby byly sebevýhodnější. Hodně žen si sestavuje jídelníček na týden či dva a podle toho pak nakupuje potraviny. Týdně tak ušetříte několik set korun.
Za kolik telefonujete?
Mobilní telefony už k nám neodmyslitelně patří. Ale jste si jistí, že zbytečně nepřeplácíte mobilního operátora? Použijte srovnávač tarifů a spočítejte si, kolik můžete na každém telefonu v domácnosti měsíčně ušetřit. Někdy jsou úspory překvapivé.
Budiž světlo
Řádné osvětlení potřebujeme, jestli si nechceme zkazit zrak a následně platit za optika. Ušetřit se ale dá na zdroji světla: za hodinu svícení klasickou žárovkou zaplatíte přibližně 0,30 Kč, to je při průměrných třech hodinách denně ročně 325 Kč. Pokud použijete LED žárovky, vyjde vás hodina svícení na 0,04 Kč, ročně 43,20. Je to málo? Vynásobte počtem žárovek v domácnosti.
Vana versus sprcha
Napouštíte si každý den vanu na koupání? Jestli to navíc dělají všichni členové rodiny, ročně vám odpadem odteče opravdu velká hromádka peněz. Jen napuštění jedné vany studenou vodou (cca 120 l vody) vyjde na 9 – 12 korun, tj. cca 3 500,- Kč ročně za jednu osobu.
Jestliže se budete místo toho sprchovat, spotřeba vody se sníží asi o 50 litrů denně, roční úspora v penězích je asi 1500 korun za každého člena rodiny.
Ušetříte i správným umístěním ledničky
Jestli postavíte ledničku blízko radiátoru nebo ke sporáku, její spotřeba energie vzroste. Pokud teplota v místě, kde lednička stojí, přesáhne 20°C, počítejte se zvýšením spotřeby o 6 % za každý stupeň navíc. Její spotřebu zvyšuje i velká námraza, špatné těsnění dvířek nebo prach na chladícím systému.