close

Většinou si myslíme, že na nákladech za domácnost se nic ušetřit nedá. Jenže právě tady nám často utíkají stokoruny, které bychom mohli ušetřit nebo využít jinde.

shutterstock_278179301

Obecně je to několik základních oblastí, kde nám peníze utíkají nejvíce. Jak tedy změnit každodenní návyky, aby nám to přineslo finanční efekt?

Energie šetříme všichni

Ano, všichni víme, že nemáme svítit zbytečně. Taky jsme nakoupili úsporné žárovky. To je dobrý začátek, přesto můžeme zajít ještě dál.

Elektřinu ušetříme, pokud pravidelně odmrazujeme ledničku, vysypáváme sáček z vysavače, nenecháváme přístroje ve stand-by režimu. Prát se vyplatí při nižších teplotách, na běžné zašpinění to stačí.

Máte průtokový ohřívač vody? Nastavte si teplotu ohřevu maximálně na 50° C, víc není potřeba. Taková teplota vám stačí k umytí nádobí i na koupání, a nemusíte složitě domíchávat se studenou vodou.

Také snížení teploty v místnosti jen o jeden stupeň se na spotřebě energií projeví (cca 6 % energie).

Také vodou příliš neplýtváme

Většinou jsme si už zvykli se sprchovat místo napouštění vany. Další úspora se projeví při mytí nádobí, pokud si napustíme dřez. Kupodivu ještě úspornější na vodu je myčka na nádobí.

Také při čištění zubů a holení s tekoucí vodou, odplouvají naše peníze do odpadu.

Pořiďte si splachovače na toaletu s dvojím režimem – na 3 a 6 litrů.

Hodně se dá ušetřit v kuchyni

Dost peněz bychom mohli uspořit správným i postupy při vaření. Začneme tím, že vaření na plynu je dvakrát levnější než na elektrických kamnech. Pokud navíc používáte tlakový hrnec, stavíte na hořáky hrnce se správnou velikostí dna, ohříváte jen tolik vody, kolik je nezbytné a při vaření používáte pokličky, šetříte ještě víc.

Ušetřit můžete i při ohřívání – pokud máte méně než cca 400 g, je lepší použít mikrovlnnou troubu, větší množství raději na sporáku. Mikrovlnku ale naopak nepoužívejte na rozmrazování potravin, mnohem lépe uděláte, když si je z mrazničky vyndáte včas.

Existuje mnohem víc způsobů, jak v domácnosti, ale i při nákupech ušetřit. Snad jsme našimi tipy vás aspoň trochu inspirovali.

Tags : energieJak ušetřit v domácnostijak ušetřit v kuchyniúspora

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku