close

Celý rok se na ni těšíme, ale abychom si mohli dovolenou opravdu pořádně užít, je potřeba zařídit doma několik důležitých věcí. Jednak si musíme bydlení ochránit před vniknutím cizích osob, za druhé jsou nutná opatření k tomu, aby nedošlo v domě ke škodám, nebo abychom jejich následky alespoň minimalizovali.

Voda, plyn a elektřina

Lidé, kteří se několikrát vrací do bytu přesvědčit se, že vypnuli vodu či plyn, jsou už hrdiny anekdot, ale kdo to zažil ví, jak nepříjemné je vzpomínat, jestli jste to opravdu udělali. Když k tomu přidáte představy o tom, co dokáže způsobit nevypnutá žehlička, dovolenou si neužijete.

Proto vždy, když odjíždíte z domova na delší dobu, raději vypněte hlavní přívod vody, plynu i elektrické energie.

Když elektřinu vypnout nemůžete

I to je možné: potřebujete mít v provozu vzduchování v akváriu, mrazák nebo elektrokotel, takže vypnout přívod elektřiny nepřipadá v úvahu. Pak je nutné postarat se o spotřebiče, které běžně necháváte v pohotovostním režimu. Po dobu vaší nepřítomnosti by jistě měly být úplně vypnuté.

Nezapomeňte na úklid

Je příjemné, když se z cest vracíte do uklizeného domova, než do míst, kde nesnesitelně zapáchají nevynesené odpadky. Vyčistěte také všechny výlevky a odpady, zkontrolujte trvanlivost potravin v lednici.

Přátelé k nezaplacení

Dohodněte se s někým z vašeho blízkého okolí, aby vám zaléval květiny, vybíral poštu ze schránky, vyvětral a při té příležitosti zkontroloval, jestli je vše v pořádku. Budete mít na dovolené jistotu, že kdyby se něco opravdu stalo, přijde se na to včas a sníží se případné škody.

Neodjíždějte bez pojištění domácnosti

Věřte, že vás nic neuklidní víc.  Zloděje sice nezastaví, ale v případě jakékoliv události v tom nejste sami. Vyplatí se i pojištění zodpovědnosti za škodu způsobenou členem rodiny, z té se pokryjí případné náklady na nové vymalování, kdybyste třeba někoho vytopili.

Tags : co udělat před odjezdemjak se ubránit škodám v domácnostiodjezd na dovolenou

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response