close
shutterstock_70318738

Dostatek vody je pro nás takovou samozřejmostí, že si ani neumíme představit být bez ní. Přitom je mnoho míst n zeměkouli, kde je vody nedostatek, a to nejen pitné. Šetřit vodou bychom měli kvůli úsporám finančním, ale také proto, že se celosvětově zásoby vody snižují.

Jak ušetřit v koupelně

Sprcha nebo vana? Jestli patříte k těm, kdo se rádi ponoří do vany plné teplé vody, uvědomte si, že každodenní napouštění vany vás stojí v ročním rozpočtu pár set korun navíc. Při čtyřčlenné rodině už jsou to tisíce.

Používáte pákové baterie?

Ušetříte. Nastavte si správnou teplotu při sprchování a během mydlení ji vypněte. Stejně tak je vhodné vodu vypínat když se holíte nebo si čistíte zuby.

Spořit vodu můžete i při praní, stačí jen zapnout pračku až, když je dostatečně plná, nepoužívat předpírku a v případě, že je prádla méně, zapnout režim s menším plněním. Nové automatické pračky si už dokážou prádlo zvážit a podle toho si vodu optimálně odebrat.

Úspora vody v kuchyni

Spotřeba vody v kuchyni je závislá na způsobu, jak myjete nádobí. Nejvýrazněji ušetříte, jestliže používáte myčku. I tady se provoz vyplatí jen při zcela naplněné, spotřeba vody je velmi nízká. Nejhůř plýtvá ten, kdo nádobí oplachuje pod tekoucí vodou.

Zachytáváte dešťovou vodu?

Hodně zahrádkářů má pod okapem sud nebo jinou nádobu na dešťovou vodu a tou pak zalévá. Jestli chcete až o 50% snížit spotřebu vody v domě, začněte ji zachytávat do nádrže. Použít ji můžete na praní, na úklid i na splachování.

Aby voda v akváriu vydržela déle čistá

Akvaristika je krásný koníček, ale spotřeba vody je vysoká. Jak oddálit výměnu vody v akváriu? Stačí v něm udržovat biologickou rovnováhu: rozumný počet ryb, dostatek světla a rostlin, správné krmení ryb. Nestrávené krmení vodu zakaluje a je nutná dřívější výměna. Nechte rybky klidně den vyhledat si vše, co předtím nesnědly.

Tags : dešťová voda

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku