Většina z nás nemá k uklízení právě vřelý vztah. Obvykle se do něj pouštíme, když už není vyhnutí, například když se ohlásí tchýně. Zmateně pak pobíháme po bytě a snažíme se dát do pořádku všechno najednou, čímž si celou situaci jen zhoršujeme.
1. Když vás to nebaví
Na samotném úklidu je znát už jen fakt, že nás to nebaví. Každou činnost, a tedy i úklid, bychom měli dělat vědomě s radostí. Prostě by nás měla bavit. Nejen, že nám půjde lépe od ruky, navíc nabijeme celou domácnost pozitivní energií, takže se budeme všichni mnohem lépe cítit.
2. Když zavládne chaos
Pobíháním s prachovkou z pokoje do pokoje rozhodně nezvýšíme efektivitu naší práce. I při úklidu to chce systém: začněte v nejméně používané místnosti a až uklidíte tam přejděte do další.
3. Když pobíháte přes uklizenou místnost
Uklízejte odzadu dopředu směrem k vchodovým dveřím. Tak máte jistotu, že si nenanosíte špínu do místností, kde už jste uklidili a nebudete ji muset uklízet znovu.
4. Když nedodržujete dávkování
Možná si myslíte,že když dáte víc pracího prášku do pračky nebo prostředku na mytí nádobí či na vytírání podlahy, že budete mít lépe vypráno, vytřeno nebo umyto. Opak je pravdou – trvá mnohem déle, než se přípravků úplně zbavíte.
5. Když myjete okna za slunce
Taky se pustíte do oken, když je venku krásný slunečný den? Jestli to není chyba. Právě sluníčko může za všechny ty šmouhy, kterých se pak nemůžete zbavit. Je to proto, že v teplém slunečním dni okno rychleji schne a vy nemáte dost času na rozleštění přípravku. Samozřejmě okna nemyjeme za mrazu, stačí, když je zataženo.
6. Když přeplňujete pračku
Chceme mít vypráno rychle, tak nacpeme pračku, co se do ní vejde. Jenže prádlo se pak jen těžko protáčí a tím se i špatně pere. A nezbývá, než prát znovu. Zatímco když je prádla méně, vypere se dobře hned napoprvé.