close
sofa-184551_640

Sedací souprava je obvykle nejdůležitějším nábytkem v bytě. Bývá dominantou obývacího pokoje, proto si na jejím výběru dáváme hodně záležet. Je totiž třeba zohlednit řadu faktorů, než vyberete tu správnou. 

Protože je sedací souprava nábytek, který si pořizujeme na řadu let, nepodceňujte její vlastnosti i s ohledem na pohodlí, včetně jednoduché údržby. Dáme vám pár tipů, na co se při výběru zaměřit.

1. Velikost

Rozměry sedací soupravy musíte přizpůsobit interiéru. Jestliže máte jen malý obýváček, mohutná sedací souprava v něm bude působit nepatřičně a zabere vám většinu tak potřebného místa.

2. Životnost

Aby vám sedačka dobře sloužila více let, zaměřte se na její provedení, na materiál, který byl na výrobu použitý. Důležitý je samozřejmě i potahový materiál, dnes už seženete sedací soupravy s takovou povrchovou úpravou, že ji nezničí ani omylem vylité víno.

3. Tvar

Rovnou, rohovou nebo tu do písmene “U”. Tady opět záleží na prostoru, který můžete sedačce v obývacím pokoji věnovat. Výběr je opravdu velký, takž zvažte , co se do vašeho pokoje opravu hodí. Zkuste si nejprve udělat nějakou vizualizaci a zhodnoťtte, co je lepší právě pro vás.

4. Spaní

Budete sedací soupravu potřebovat i pro spaní? A plánujete na ní spát denně, nebo je určena jen příležitostně pro návštěvy? Podle toho vybírejte sedačku rozkládací s jednoduchou manipulací.

5. Úložný prostor

V malém bytě je úložného prostoru nedostatek, takže se hodí jakákoliv skulinka. Pro tento případ vybírejte i sedací soupravu s úložným prostorem.

6. Údržba

Při běžném užívání stačí sedačku jen občas vysát vysavačem, kožené pak otřít vlhkým hadříkem. Jednoduchá údržba je jistě další parametr, který pomůže při výběru.

7. Pohodlí

Sice ho uvádíme nakonec, je ale velmi důležité. K pohodlnému posezení přispívá výška sedu (z nízké sedačky se budete obtížně zvedat), opěradla, ideálně polohovací či područky. Pohodlná sedací souprava by neměla být příliš měkká, taková ta, co do ní zapadnete a už se nezvednete. Takové sezení namáhá záda.

Tags : sedací souprava

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Nejhorší jsou sedačky kožené nebo koženkové. Člověk na nich potí, v létě se k nim lepí.. Naleštěná bída.

Komentáře k článku