close
16766349

Originální japonské stěny jsou známé už po staletí. Jsou vyrobené z dřevěného rámu se spoustou příček a vyplněné rýžovým papírem nebo látkou. V dnešní době se ale na výrobu rýžový papír nepoužívá, je příliš křehký. Přesto je o využití japonských stěn v interiéru velký zájem.

Japonské posuvné stěny se dříve využívaly především k rozdělení prostoru. V současnosti nacházejí i jiné uplatnění. Díky neomezenému výběru variant látek, tedy v barvě a vzoru, ale také hrubosti a gramáži, je možné japonské stěny využít různým způsobem.

Kde se uplatní japonská posuvná stěna

Stále se s japonskou stěnou setkáme tam, kde je třeba vizuálně, akusticky i tepelně předělit. Například v open space kancelářích dokážou uspokojit potřebu soukromí. Není to ale jediné využití. Japonské stěny jsou skvělým stínícím prvkem, a to především tam, kde jsou velká okna. Můžete jimi zakrýt nevzhledný kout nebo nábytek, hodí se také místo dveří. Díky snadné instalaci i ovládání a také díky možnosti vytvořit japonskou stěnu přesně na míru, má široké využití nejen v domácnosti, ale i v kancelářích, restauracích, čajovnách a podobně.

Výhody japonských stěn

Už jsme zmínili některé z pozitiv japonských posuvných stěn, tedy snadná instalace, snadné ovládání a možnost realizace stěny na míru. Ta vychází s mnoha použitelných látek – vybírat můžete strukturu, barvu, vzor i stupeň stínění. Můžete využít těžší hustou zatmívací látku nebo jemnou poloprůsvitnou, díky níž docílíte předělu interiéru, ale zachováte v obou částech dostatek světla. Vybírat můžete také z několika druhú posuvných panelů, vždy ale bude posuv snadný a tichý. A zapomenout nesmíme ani na dekorativní stránku japonské stěny. I ten nejnudnější interiér dokáže oživit a dát mu styl. Stačí, když sladíte barvu a vzor použité látky se zařízením v místnosti.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.