Stavba plotu už bývá takovou třešničkou na dortu. Rodinný dům stojí, hotové je i jeho vnitřní vybavení. Mnohdy jsou již noví majitelé v něm nastěhováni, protože dodělávky je možné dělat i tehdy, kdy v domě bydlí. Zvolit vhodné oplocení nemusí být nejlehčím úkolem, protože k přemýšlení je bohatá nabídka materiálů. Podle jakých faktorů se řídit?
Na plotu záleží
Plot dotváří celkový vzhled rodinného domu. Měl by s ním být v dokonalé shodě. V současné době mnoho majitelů nemovitostí dává přednost materiálům, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, nejsou náročné na údržbu a zároveň vypadají moderně. Stále oblíbená je ale i klasika, což je dřevěný plot.
Hodně rodinných domů je budováno v pasivním nebo nízkoenergetickém režimu, jež se velmi často projevuje architekturou v duchu minimalismu. K nim se hodí ploty zejména ploty kovové. Ve hře je také kámen, plast, gabion i živý plot. Pojďme se podívat na jednotlivé materiály, jejich výhody a nevýhody.
Tradice: Dřevěný plot
Tradiční a léty prověřený je dřevěný plot. Lze ho vybudovat z latí i prken, kombinovat s kamennou podezdívkou i bez ní. Dřevo můžete natřít barvou jakéhokoliv odstínu, nalakovat nebo namořit a sladit ho se vzhledem rodinného domu. Jeho životnost se odvíjí od toho, jakou péči dřevěnému plotu budete věnovat.
Jako přírodní materiál je třeba o dřevo pečovat a pravidelně opatřovat nátěrem, který ho chrání před vlivy počasí. Obvykle to znamená obnovit nátěr jednou za pět let. Toto lze považovat za určitou nevýhodu dřevěného plotu. Naproti tomu jeho výhoda tkví v příjemné pořizovací ceně.
Elegance: Hliníkový plot
Modernímu domu může slušet hliníkový plot, jenž se vyznačuje elegantním vzhledem. Velmi dobře doplňuje minimalisticky pojatou budovu. V současné době patří k velmi žádaným typům plotu, protože hliník je prakticky bezúdržbovým materiálem, o který není třeba se nějak zvlášť starat.
Co vás možná odradí od jeho koupě, je vyšší pořizovací cena. Když ale přihlédnete k nutnosti kupovat nátěrový materiál na údržbu dřevěného plotu, tak ve výsledku plot hliníkový na tom není tak špatně.
Plot z gabionů
Stále více se lze setkávat s tím, že si lidé pořizují plot z gabionů. Je to díky jeho vzhledu, gabiony vypadají prostě dobře. Do ocelové konstrukce můžete dát jakýkoliv druh kamenů.
Ty je však nutné ošetřit hydrofobním nástřikem, aby mezi nimi neprorůstal plevel. To pochopitelně cenu plotu o něco prodraží. Jinak se dá říct, realizace gabionového plotu je náročná po stránce časové i technické. Výsledek ale stojí za to.
Levné typy plotů: plastový a drátěný
Kdo řeší při pořizování plotu okolo svého pozemku zejména cenu, tak si možná vybere plot drátěný nebo plastový. U plastového je výhoda odolnost vůči dešti a sněhu, na druhou stranu mu mohou vadit vyšší teploty.
Drátěný plot vychází jako nejlevnější řešení. Je ale třeba počítat s tím, že soukromí na svém pozemku nebudete mít žádné. To lze ale získat pomocí krycí plachty, kterou na drátěný plot připevníte. Nebo si uděláte soukromí v místě posezení na zahradě.
Živý plot
Své místo na zahradě má i živý plot. Jestliže vás baví stříhat keře, tak je to volba právě pro vás. Živý plot vyžaduje pravidelnou údržbu, minimálně dvakrát za rok ho sestříhat, aby vám nepřerostl přes hlavu. Jeho výhodou bezesporu je, že vytváří dokonalou neprostupnou zeď, čímž zajišťuje bezpečí.
Na živý plot se hodí například bobkovišeň, sadí se i túje. U túje je nutné vzít v potaz, že může vyrůst do výšky více než dvacet metrů, takže potřebuje pravidelné zastřihávání. Naproti tomu roste poměrně rychle, kvůli čemuž je tolik oblíbená.
Kterému typu plotu dáváte přednost?
Zdroj foto: www.freepik.com