V poslední době, kdy jsme doslova zaplaveni moderními výrobky, které nejenže vypadají skvěle, ale i skvěle fungují, vychytávkami, které ještě více usnadňují náš
život, technikami, které zvysoka předčily ty předešlé a novinkami, které nahradily své staré předchůdce, je velice obtížné udržet krok a mít přehled o všech nabízených možnostech, kterých je opravdu nespočet. Jinak tomu není ani co se týče kuchyňských spotřebičů, které ujíždí na moderní vlně a které stále přichází s novými a novými kousky, které lákají ke koupi a zaimponování do našich interiérů. I obyčejné sporáky podlehly kouzlu moderní doby. Klasické sporáky nahradily nové, modernější verze, které vládnou aktuálním trendům. Najdou se však i tací, kteří nedají dopustit na volně stojící sporáky. A na jakou stranu se přikláníte vy?
Opravdu veliký výběr
Klasické sporáky i jejich novější verze, tedy vestavěné sporáky, nabízí podobný výběr desek. Vybírat můžete mezi sklokeramikou, indukcí i plynem. V tomto případě záleží na vkusu a vašich preferencích. Jiné to není ani v nabídce velikosti trub, i tady se sporáky o moc neliší a nabízí podobné rozměry. Je obecně známo, že se u klasických sporáků setkáte s rozměry o velikostech od 50. do 60 centimetrů. U vestavěných spotřebičů je to trochu jiné, naleznete je v rozměrech od 60. do 90 centimetrů. Menší sporáky ocení především majitelé malých bytů či omezených prostor, kteří musí počítat každý centimetr, aby si vytoužený spotřebič vůbec mohli dovolit.
Kam je umístit?
Musíte počítat s tím, že sporák vždy bude stát na zemi. Jinak to ani nejde. Jiné je to v případě varných desek, které lze umístit přímo do pracovní plochy a vestavěných sporáků, které můžete zaimponovat do linky. Máte-li na výběr, volte umístění sporáku v takové výšce, při které se nebudete muset příliš ohýbat.
Lapač špíny a zbytků
Řešíte-li tuto otázku, je jasné, že v tomto případě sporáky prohrávají na plné čáře. Zatímco u vestavěných spotřebičů či varných desek nemá co kam upadnout, u klasických sporáků se může stát, že ačkoli nábytek sebevíce přitisknete k sobě, vznikne vám mezi linkou a sporákem nepříjemná mezera, do které občas něco zapadne. A čištění tak úzkého prostoru je nejen obtížné, ale hlavně otravné a nehygienické.
Když se spotřebič porouchá
I v tomto případě, kdy nastane nějaký problém – porouchá se trouba nebo varná deska – klasické sporáky nemají oproti těm vestavěným žádnou šanci. Nastane-li taková situace u klasického sporáku, budete jej muset odvézt na opravu celý a tím se připravíte jak o varnou desku tak i o troubu. Zatímco u vestavěných sporáků tento problém řešit nemusíte – porouchá-li se vám varná deska, máte k dispozici alespoň troubu.
Ačkoli jsou volně stojící sporáky jakousi klasikou, na kterou je většina z nás zvyklých, je patrné, že i vestavěné sporáky mají řadu nesporných výhod, díky kterým možná stojí za to uvažovat nad výměnou.