close
Podlahová krytina

Podlahová krytinaAť už jste se rozhodli vyměnit podlahu z jakéhokoli důvodu – nelíbí se vám, je stará, už vám nevyhovuje, či jednoduše stavíte, měli byste před samotnou koupí podlahové krytiny napřed popřemýšlet nad jejím využitím, umístěním a hlavně se zamyslet nad otázkou: “Kdo ji bude používat?”  Ačkoli jste tomu doteď možná nevěnovali pozornost, každá místnost má určitou charakteristiku, která je pro ni typická. Je samozřejmé, že rodina s dětmi bude při výběru nové podlahy přemýšlet jinak a budou se řídit jinými kritérii, než dospělí jedinci, kteří děti nemají.

Podlahy pro dospělé

Do bytu či domu, ve kterém žijí pouze dospělí bez dětí či domácích mazlíčků, se perfektně hodí krytiny z materiálů, které jsou méně odolné a které nepotřebují finální úpravu povrchu. Pod tím si můžete představit například lakované dřevěné podlahy či mramor, který je více náchylný ke skvrnám, hůře odolává různým druhům chemikálií a celkově je náročnější na úpravu.

Dřevěný povrch a jeho úprava

O podlahách tvořených ze dřeva, které je lakované, je dobře známo, že je náchylnější na poškrábání. Ačkoli lak na povrchu dřeva vytvoří ochranný film, který je sice odolnější než varianta, kdy se použije olej, neumožňuje však lokální úpravy a tak jako tak tuto podlahu budete muset za nějaký čas užívání kompletně zbrousit a nalakovat znovu. I když se budete k podlaze chovat co nejšetrněji, vaše užívání se na ní časem jistě projeví. Pokud i přesto toužíte po tomto druhu podlahové krytiny, vybírejte mezi tvrdšími dřevinami, mezi které patří například dub, buk či exotické dřevo. Hodláte-li lakovanou podlahu umístit do místnosti, která bude více používaná, zvolte takový typ, který má strukturovaný povrch. Drobnější škrábance tam snadněji zaniknou.

Máte-li děti či mazlíčky

Volíte-li podlahu do místností, které budou muset i po dobu několika let odolávat dětským či zvířecím nožkám, které na ní vynaloží jistou dávku aktivity a drápky domácích mazlíčků se na podlaze také jistě podepíší, volte kvalitnější, ale zároveň levnější a odolnější materiály. Vhodné jsou takové, které jsou na dotek teplé a dobře udržovatelné. Výborně se vám osvědčí například laminát, vinyl nebo PVC, ale i marmoleum či koberce s úpravou pro alergiky.

Jste-li milovníky dřeva

Milujete dřevo, nedali byste na něj dopustit, ale přesto si ho nemůžete dovolit zaimponovat do interiéru? Nemusíte si zoufat! Moderní doba nabízí doslova nepřeberné množství materiálů, jako je třeba PVC či laminát, na kterých je dokonale imitována struktura dřeva. Vybírat můžete mezi imitacemi břidlice, kůže i dlažby. Možná si i vy oblíbíte velice populární vzor klasických dubových podlah, které jsou k dostání jak v přírodní tak i v bělené úpravě.

Při výběru nové podlahové krytiny tedy záleží na více faktorech: kdo bude podlahu používat, kam podlahu umístíte, cena, za kterou podlahu pořídíte a zda si ji vůbec můžete dovolit, ale především váš osobní vkus. Stačí si vybrat!

Tags : podlahy

Komentáře k článku