close
shutterstock_360882272-1

Máte na stěnách tmavé skvrny a v bytě je cítit zatuchlina? Pak rychle jednejte, protože jde o plíseň a ta je pro vaše zdraví nebezpečná. Toxické spóry létají ve vzduchu a mohou vám způsobit i těžké zdravotní potíže. Je nutně najít příčinu a co nejdříve se plísní zbavit.

shutterstock_360882272-1

Příčiny plísní v bytě

Vysoká vlhkost v domě a špatné větrání je nejčastějším důvodem, proč se nám začnou plísně na zdech tvořit. Vlhkost v interiéru zvyšuje například pára v koupelně či v kuchyni, sušení prádla, ale i hodně pokojových květin. Dříve dokázala odcházet netěsnostmi okenních rámů, dnes s moderními vysoce těsnícími okny bez vyvětrání vlhkost nesnížíme.

Právě správné větrání je v boji proti tvorbě plísní velmi účinné. V létě můžeme nechat okna otevřená po celý den, v zimě větráme několikrát intenzivně za den. Také je nutné udržovat teplotu nejméně 20°C při nižší je výskyt plísní pravděpodobnější.

Technické poruchy a špatné postupy

Další příčiny výskytu poruch souvisí s pracemi na domě. Může být prasklé potrubí, špatná střešní hydroizolace, nekvalitně osazená okna. Poměrně častým problémem, hlavně u novostaveb, je zbytková vlhkost způsobená špatnými technickými postupy nebo nedodržením časových odstupů mezi jednotlivými pracemi.

U starých domů naopak často vlhkost vzlíná po zdech, protože stojí na vlhkém podloží. V takovém případě se plísní zbavíme až po odstranění příčiny a vysušení stavební konstrukce.

Jak se zbavit plísní na zdi

Po odstranění příčiny přejdeme k sanaci zdí. Nejprve je ošetříme fungicidním přípravkem bez obsahu chloru a necháme nejméně jeden den působit. Přípravek naneste nejen na skvrnu, a to od okrajů ke středu, aby se spóry nerozlétly, ale i cca 15 cm okolo tmavých fleků. Plíseň může být rozlezlá pod povrchem bez zatím viditelných stop.

Postřik necháme nejméně jeden den působit, poté navlhčíme stěnu v místech plísně a špachtlí ji odstraníme. Nikdy ji neseškrabujte ze suché zdi – spóry be se rozlétly do vzduchu a mohly by poškodit vaše zdraví. Při  práci použijte rukavice a roušku.

Nakonec obnovte omítku a malbu. Je vhodné použít protiplísňovou penetraci.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku