Mramor je vápenec, což je vysoce porézní přírodní materiál. Jako takový je náchylný na polití a poleptání různými tekutinami. Především kyselé kapaliny jsou pro něj velmi nebezpečné, zanechávají skvrny, které není možné odstranit.
Vsaďte na impregnaci
Mramoru velmi pomáhá, pokud ho po vyleštění ošetříte prostředkem, který odpuzuje vodu a oleje. Tato impregnace zabrání vsáknutí kapalin do hlubších vrstev a vzhled mramoru vydrží dlouho nezměněný. Také se mnohem snáze čistí. Parafínovými a voskovými prostředky navíc zvýšíme lesk mramorové plochy. Pro ten účel se používají syntetické i rostlinné vosky například palmový).
Čistící prostředky
Při výběru přípravků na čištění mramoru musíme být opatrní: prostředky na bázi kyselin mohou povrch naleptat a navždy poškodit, silně alkalické můžou narušit texturu kamene a snížit jeho odolnost.
K čištění mramoru ošetřeného vosky je vhodný přípravek, který polyetylenové vosky obsahuje. Kromě toho, že zbaví kámen nečistot, obnoví jeho ochranu renovací voskového filmu. Na běžnou údržbu můžeme použít i účinné čistící prostředky z obchodu. Většinou stačí jen zvolený prášek smíchat s vodu a mramorovou plochu otřít.
Jak vyčistit skvrny z mramoru
Způsob, kterým doporučují vyčistit skvrny na mramoru profesionální kameníci, je kaolín smáíchaný s vodou na hustější pastu. Tu pak naneseme na postižené místo, které jsme předtím navlhčili bělidlem nebo peroxidem vodíku (v závislosti na původu skvrny) a překryjeme igelitem. Igelitovou fólii pečlivě přelepíme a necháme pastu pod ním působit cca 48 hodin.
Po odkrytí odstraníme kaolin opatrně špachtlí tak, abychom mramor nepoškrábali, místo omyjeme vodou a necháme zaschnout. Pokud je to nutné, můžeme celý postup zopakovat.
Jestliže došlo k poškození mramoru popálením nebo poleptáním těkavými látkami, nezbývá, než se poradit s odborníky, kteří se čištěním vápencových povrchů zabývají.
stejne na mramor nemam, o starost min