close
shutterstock_318181172

Když nastanou chladné podzimní a zimní dny, vyplavou na povrch všechny nedostatky našeho domu v oblasti teplené izolace. Tepelné úniky přitom můžou účet za vytápění klidně zdvojnásobit, pokud si s nimi nějak neporadíme.

shutterstock_318181172

Kde všude může teplo z domu unikat a co můžeme udělat s tím, abychom tyto tepelné ztráty minimalizovali?

Zateplení domu, aneb největší ztráta jsou přes zdi

Asi jste si všimli, že většina vašich sousedů – majitelů rodinných domů – už zateplila. Jednak je to jedna z podmínek při žádání o „kotlíkovou dotaci“, za druhé úspora nákladů za vytápění objektu je při zateplení domu obrovská.

Je několik způsobů, jak dům zateplit, v zásadě jde ale buď o izolaci vnější nebo vnitřní. Vnější izolace je nepochybně účinnější, navíc neobtěžuje obyvatele domu v každodenním životě. Mezi hodně dobré varianty izolace patří foukaná (Climatizer plus) nebo stříkaná (Chytrá izolace), pro konkrétní použití ve vašem domě oslovte odborníky.

Podlaha a střecha, další zloději tepla

Když už mluvíme o zateplování, nezapomínejme na tepelnou i hydro- izolaci střechy a podlahy. Pokud od základů vzlíná voda, stěny jsou mnohem chladnější a je nutné víc topit, aby bylo dosaženou tepelného komfortu. Stejně nutná je i samotná tepelná izolace. Možná jste měli možnost to vyzkoušet sami na sobě, ale pokud máte topení v podlaze a nejde tedy „od nohou“ zima, je vám pocitově příjemně i v chladnější místnosti, než ve vytopené, kde „táhne od země“.

Svoji důležitost má i izolace střechy, všichni víme, že teplý vzduch je lehčí a drží se u stropu. Zateplená střecha ho ven nepustí.

Okna mají na svědomí velké ztráty

Můžete si toho všimnout sami: pokud vám okna netěsní, záclony se samy od sebe vlní. Špatná izolace oken a dveří způsobuje opravdu velké tepelné úniky, rozhodně se vyplatí jejich výměna, nebo alespoň řádné těsnění.

Velmi vhodná je také bezpečnostní folie do oken. Nejen, že zabrání rozbití skla a vniku dovnitř, působí i jako tepelná izolace, takže v létě sklo nepropouští teplo dovnitř a v zimě ven.

I domovními dveřmi může dost tepla utéct, proto mějte vždy v pořádku práh, spodní těsnění dveří, a jestli je to možné, dejte za vstupní dveře ještě závěs z těžší látky.

Tags : jak zabránit únikům teplatepelná izolaceúniky teplazateplení domu

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku