close
strechynovak

Při stavbě či komplexní rekonstrukci rodinného domu zcela jistě přijde na řasu otázka, jaký typ střechy pro něj bude nejvhodnější. V tomto článku se dozvíte, jaké typy střech se u rodinných domů dají využít.

Při poptávkách na realizaci střechy se obracejte na odborníky /
Při poptávkách na realizaci střechy se obracejte na odborníky /

Kvalitní střecha je jedním z nejdůležitějších prvků celé stavby. Při výběru konkrétního typu musíte zvážit nejen celkové parametry objektu, ale například i klimatické podmínky a prostředí, v němž se rodinný dům nachází. Každý typ střechy má totiž jinak řešen odtok vody v případě deště, liší se i v odolnosti vůči větru atd.

Sedlové střechy

Nejčastějším typem u nás jsou stále střechy sedlového typu. Jde o klasiku. Poznáte ji na první pohled tak, že má dvě nakloněné střešní roviny, které se na vrcholku sbíhají. Kolmé části pak bývají vyzděné. Voda při dešti stéká po těchto dvou stranách do okapů, které ji následně odvedou mimo objekt.

Valbové a stanové střechy

Jiným typem jsou valbové střechy, kdy jsou střešní části po všech čtyřech stranách objektu. Toto využití se v poslední době aplikuje zejména u moderních novostaveb. Jde o řešení vhodné do prostředí, kde je vyšší výskyt srážek. Voda totiž může odtékat po všech čtyřech stranách střechy. Alternativou k tomuto typu je stanová střecha, kdy se všechny střešní roviny v horní části sbíhají do jednoho bodu.

Při realizaci střechy hraje podstatnou roli výstavba krovu, tedy samotné základní konstrukce. V našich končinách se nejčastěji využívá klasický vaznicový krov, jenž se vyrábí převážně ze dřeva. Jeho výhodou je cenová dostupnost, přičemž se vyznačuje velmi dlouhou životností a poměrně solidní stabilitou.

Stavba střechy rozhodně není jednoduchým úkonem. Většina majitelů si na něj proto raději najme specializovanou firmu. Sice se tím zvýší náklady, nicméně realizace je zpravidla kvalitnější a hlavně rychlejší. V případě potíží navíc můžete využít záruční lhůty na opravu. Ta se běžně pohybuje nad zákonem stanovenou hranicí 24 měsíců. Ideální je, pokud si necháte zhotovit kompletní střechu na klíč od jediné firmy, nemusíte si tak najímat vícero společností, z nichž by každá provedla jen určitou část stavby.

Komentáře k článku