close
shutterstock_318288083

Mramor je vápenec, což je vysoce porézní přírodní materiál. Jako takový je náchylný na polití a poleptání různými tekutinami. Především kyselé kapaliny jsou pro něj velmi nebezpečné, zanechávají skvrny, které není možné odstranit.

shutterstock_318288083

Vsaďte na impregnaci

Mramoru velmi pomáhá, pokud ho po vyleštění ošetříte prostředkem, který odpuzuje vodu a oleje. Tato impregnace zabrání vsáknutí kapalin do hlubších vrstev a vzhled mramoru vydrží dlouho nezměněný. Také se mnohem snáze čistí. Parafínovými a voskovými prostředky navíc zvýšíme lesk mramorové plochy. Pro ten účel se používají syntetické i rostlinné vosky například palmový).

Čistící prostředky

Při výběru přípravků na čištění mramoru musíme být opatrní: prostředky na bázi kyselin mohou povrch naleptat a navždy poškodit, silně alkalické můžou narušit texturu kamene a snížit jeho odolnost.

K čištění mramoru ošetřeného vosky je vhodný přípravek, který polyetylenové vosky obsahuje. Kromě toho, že zbaví kámen nečistot, obnoví jeho ochranu renovací voskového filmu. Na běžnou údržbu můžeme použít i účinné čistící prostředky z obchodu. Většinou stačí jen zvolený prášek smíchat s vodu a mramorovou plochu otřít.

Jak vyčistit skvrny z mramoru

Způsob, kterým doporučují vyčistit skvrny na mramoru profesionální kameníci, je kaolín smáíchaný s vodou na hustější pastu. Tu pak naneseme na postižené místo, které jsme předtím navlhčili bělidlem nebo peroxidem vodíku (v závislosti na původu skvrny) a překryjeme igelitem. Igelitovou fólii pečlivě přelepíme a necháme pastu pod ním působit cca 48 hodin.

Po odkrytí odstraníme kaolin opatrně špachtlí tak, abychom mramor nepoškrábali, místo omyjeme vodou a necháme zaschnout. Pokud je to nutné, můžeme celý postup zopakovat.

Jestliže došlo k poškození mramoru popálením nebo poleptáním těkavými látkami, nezbývá, než se poradit s odborníky, kteří se čištěním vápencových povrchů zabývají.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

Komentáře k článku