Když se člověk unaví, usne všude – v peřinách, v trávě, stejně jako při cestě dopravním prostředkem. Potřebujeme spánek pravidelný, přiměřeně dlouhý a kvalitní, aby se tělo mohlo dostatečně zregenerovat. Hodně současných civilizačních chorob je spojeno s nedostatkem zdravého spánku.
Jak si zařídit ložnici a čeho se vyvarovat před spaním, abychom spali dobře a tělo se řádně posílilo?
Na zdravé matraci zdravý spánek
Přísloví, že jak si kdo ustele, tak si lehne (a tím pádem i vyspí), je velmi pravdivé. Základem kvalitního a zdravého spánku je matrace s oporou celého těla, prodyšná a přiměřeně tvrdá. Hodně dobré jsou matrace, které kopírují tělo a zmírňují tlak na podložku, takže se na nich spí velmi pohodlně.
Větrejte a nepřetápějte
Na spaní je lepší nižší teplota než ve zbývajících obytných místnostech. V chladném vzduchu se lépe usíná. Jestli nemáte rádi “vstávání do zimy”, řešením je nastavení zvýšení teploty na dobu před a během probuzení.
Vypínejte televizi
I když to možná ani netušíte, hrající televize vás několikrát za noc probudí. Zvuky mohou oddalovat vaše usnutí a zkrátit dobu regenerace. Hodně odborníků navíc zastává názor, že elektromagnetický smog ovlivňuje negativně naše zdraví a přítomnost televize nebo počítače v ložnici zavrhují.
Vaš organismus potřebuje tmu
Podle odborných výzkumů dokonce hormony začne tělo tvořit až po zhasnutí světla. Pokud během usínání v místnosti někdo rozsvítí, bude vašemu organismu trvat 20 minut, než se vrátí do normálního stavu a začne s produkcí. Pokud nedokážete usnout bez rozsvícené lampičky, nevědomky ubližujete svému tělu.
Povalováním to nezachráníte
Často se nám stává, že se v posteli převalujeme a spánek nepřichází. V takovém případě je lepší vstát a věnujte se nějaké klidné aktivitě. Zklidněte myšlenky, které vám zabraňují v usnutí. Do postele se vrťte, až budete připraveni na spánek.