close

Dnešní interiéry si nevystačí s jedním lustrem uprostřed pokoje. Centrální světlo do něj samozřejmě patří, ale je to základ, který doplňujeme o další svítidla podle potřeby intenzity nasvícení i osvětlení různých zákoutí. Naprosto běžné je, že toto centrální světlo vlastně vůbec v centru není, ale visí nad konferenčním či jídelním stolem, i když stojí mimo střed místnosti.

Lustry podle výšky stropu

Jestliže máte v domě vysoké stropy, můžete si vybrat lustr mohutný nebo zavěšený na delším kabelu nebo tyči. Pokoje s nižším stropem nasviťte lustrem s bodovými světly, případně se hodí plochá stropní svítidla (stropnice). Podle stylu zařízení místnosti pak volte tvary klasické, neobvyklé, případně extravagantní. Vždy ale slaďte svítidla se zbytkem interiéru, pro industriální styl jsou vhodné kovové lustry, skleněné koule či jen obnažené žárovky, v rustikálně zařízeném pokoji vynikne několikaramenný lustr s elektrickými svíčkami. Všechna ostatní svítidla v interiéru musí korespondovat s tím centrálním.

Bodovky nejen na stropě

Tato populární svítidla do moderního interiéru prostě patří. Svou oblibu si získávají hlavně díky tomu, že je můžete pootočit směrem, kde potřebujete mít dost světla, ale také proto, že se do nich používají převážně LED žárovky a jejich provoz je tedy poměrně levný.

Bodová světla ale neupínáme jen na stropy, hodí se také na stěny, hlavně ty skosené, na schodiště i do různých polic a vitrín.

Stojací a nástěnné lampy dotvoří interiér

V prostorném interiéru vynikne lampa s rozmáchlým obloukem, díky němuž plně nahradí lustr. Stojací a nástěnné lampy se nejlépe hodí do místností s nižším stropem, protože ho opticky prodlouží. Navíc vytváří útulná zákoutí, osvětlí tmavé rohy, vytvoří nenapodobitelnou atmosféru.

Pokud máte na stropě plochou stropnici, volte stejné nástěnné lampičky. K papírovému lustru se hodí papírová stojací lampa. Svítidla v pokoji by spolu měla ladit, směs různých stylů a období působí neuspořádaně.

Tags : jak řešit světlo v interiérujak vybrat lustrjaké světlo do pokoje
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response