close
Zahrada

Aku strunová sekačka – ekologické řešení pro dokonalý trávník

Man,Mows,The,Grass,In,The,Meadow,With,A,Hand-held

Hledáte snadný a ekologický způsob úpravy Vašeho trávníku? Jděte do aku strunové sekačky, která je v poměru cena/výkon zlatou střední cestou.

K čemu slouží strunová sekačka? 

Strunová sekačka se hodí jako doplněk k velké rotační sekačce. Její největší výhoda spočívá v jednoduché ovladatelnosti a schopnosti dostat se na špatně přístupná místa, kam se s běžnou sekačkou nedostanete, například okolí stromů, plotů, obrubníků apod.

Díky nízké hmotnosti oceníte strunovou sekačku i ve svažitém a nerovném terénu. Rozhodně se nehodí pro sečení velkých ploch, protože její záběr sečení bývá kolem 25 cm, u některých modelů až 35 cm. Myslete však na to, že čím větší záběr sekačka má, tím hůře se na těžko přístupná místa dostanete. 

Tyto sekačky nedisponují sběrným košem. Zato jsou však výrazně lehčí a skladnější. 

Jak funguje strunová sekačka? 

Dalo by se říci, že strunová sekačka, jinak také vyžínač, nahrazuje kosu či srp. Její používání je však o poznání pohodlnější a efektivnější. Narozdíl od rotační sekačky trávu neseká ostrými noži, nýbrž nylonovou strunou odvíjející se při sečení z žací hlavy. Ta má určitou délku, která na jedno navinutí bývá zpravidla 3 až 5 metrů. 

Strunu většinou koupíte delší a sami si ji zkrátíte na požadovanou délku. Obecně však platí, že čím menší plochu sečete, tím kratší strunu byste měli navinout. Je to z toho důvodu, že žací struna časem ztrácí své vlastnosti, především odolnost. 

Typy strunových sekaček

Podobně jako jiné zahradní stroje, rozdělujeme i strunové sekačky na 3 typy modelů v závislosti na způsobu napájení:

  • elektrické strunové sekačky – tyto modely jsou oblíbené především pro svou nízkou pořizovací cenu a menší hmotnost. Odradit Vás však může nutnost připojení přívodního kabelu do elektrické sítě. 
  • benzínové strunové sekačky – narozdíl od elektrických modelů Vám u těch benzínových nikde nepřekáží přívodní šňůra. Práce s nimi je tak mnohem flexibilnější. Benzínové sekačky obvykle disponují vyšším výkonem než ty elektrické. Poradí si tak i s hustším porostem. Nevýhodou pro Vás však může být náročnější údržba v podobě doplňování paliva (oleje a benzínu) a vyšší hmotnost. 

Akumulátorové strunové sekačky 

Aku zahradní pomocníci jsou mezi kutily a zahrádkáři čím dál oblíbenější. Jinak tomu není ani u strunových sekaček. 

Jejich obrovskou výhodou je jejich výkon, nízký hmotnost a téměř nulová nutnost údržby. Oproti benzínovým a elektrickým modelům nevyžadují dolévání paliva, ani přívod elektrické energie. Fungují za pomoci ekumulátoru (baterie), který se v době nečinnosti nabíjí přes elektrickou síť. 

Jste-li nadšenci aku nářadí a zahradních strojů obecně, potěší vás možnost využití jedné a té stejné baterie u více přístrojů. Jedinou podmínkou je, aby byly ze stejné produktové řady. 

Proč je aku strunová sekačka tou nejekologičtější volbou? 

  • Díky absenci jakéhokoliv paliva se do ovzduší neuvolňují žádné škodlivé emise. 
  • Aku strunové sekačky jsou oproti ostatním modelům velmi tiché. Můžete tak s klidným srdcem sekat i o víkendu bez obav, že byste rušili sousedy. 
  • Při používání akumulátorové strunové sekačky výrazně snižujete spotřebu elektrické energie.

Podtrženo, sečteno, akumulátorové strunové sekačky jsou ideální volbou pro majitele menších zahrad s pravidelně udržovaným trávníkem. Díky své nízké hmotnosti a snadné údržbě si s nimi poradí jak začátečníci, tak ostřílení zahrádkáři.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Riwall, AL-KO

Komentáře k článku