close
Spolupráce

5 kroků, jak připravit váš skleník na novou sezónu

image2

Jaro je tady a s ním přichází ideální čas na zahájení letošní skleníkové sezóny. Aby se vám při zahrádkaření letos dařilo, přečtěte si 5 důležitých kroků, díky kterým se bude vaší úrodě dařit a práce ve skleníku bude pro vás zábavou.

1.   Kontrola skleníku po zimě

Ještě předtím než začnete se sázením, potřebujete pořádně vyvětrat a zkontrolovat skleník zvenku i zevnitř. Při kontrole dbejte hlavně na to, jaký je stav konstrukce a skleněných tabulek na skleníku. Pokud je něco poškozeno nebo se na skleníku podepsalo zimní počasí, pokuste se to opravit. Není-li oprava možná, vyměňte poškozené části za nové.

Zaměřte se především na to, aby byl skleník opět vzduchotěsný, aby dobře držel teplo. Při větším poškození nezapomeňte na pojištění nemovitosti a domácnosti, které zahrnuje také ochranu vašeho skleníku.

2.   Hloubkové čištění skleníku

Když už máte skleník zkontrolovaný a opravený, pusťte se do velkého úklidu. Potřebovat budete jen kartáč, vodu a mýdlo. Vrhněte se se vší vervou na na mytí stěn i stropu. Díky kartáči se zbavíte také skrytých nečistot a škůdců, kteří se mohou nacházet v konstrukci. Samozřejmě, pokud máte k dispozici wapku, netrapte se s ručním kartáčováním a použijte elektrický přístroj. Po umytí konstrukce skleníku se vrhněte na jeho plastové a kovové části, které stačí omýt horkou vodou s octem.

Při mytí skleníku nezapomeňte na nářadí, které celou zimu leželo ladem. Nejprve pečlivě zkontrolujte, zda je funkční. Potom ho důkladně omyjte a odložte na dostupné místo, kde bude připravené na rušnou jarní sezónu.

3.   Výměna půdy

Zdravá půda by si měla udržovat hrudkovitou strukturu. Pokud se vám ale ve skleníku začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit. Tento úkon je třeba provést přibližně každých pět let. Starou zeminu pak použijte třeba na kompost.

4.   Ošetření a příprava půdy

Všechny předchozí kroky splněny? Pusťte se do příprav půdy. Pokud jste ji neměnili, vyčistěte ji od zbytků rostlin, které tam zůstaly z předchozího roku. Následně použijte sirné svíce. Ty zničí mikroorganismy a plísně, které by mohly později uškodit vaší nové úrodě. Svíčku ještě před zapálením vložte do menší plechové nádoby a nechte zapálenou co nejdéle.

Pokud si chcete být jisti, že je vás skleník řádně vydezinfikovaný, použijte ještě dusíkaté vápno. To působí proti houbovým onemocněním, plevelům a dalším škůdcům, jako je hmyz nebo šneci. Při použití jím nejprve posypete zeminu, a pak zapracujete do půdy. Suchou půdu pak důkladně polijte vodou, překryjte igelitovou fólií a nechte vápno působit 2–3 týdny.

5.   První výsev

Ještě před samotným výsevem nezapomeňte půdu pohnojit. Stačí použít hnojivo z vašeho kompostu, pokud jej máte. Jakmile má skleník půdu připravenou, můžete začít se setím. I když nás ještě čeká pár chladnějších týdnů, správně připravený skleník udrží dostatek tepla už teď.

A jaké druhy rostlin začít sázet v příštích týdnech? Ideální je začít s pěstováním zeleniny s krátkým vegetačním obdobím. Později ji vystřídají hlavní plodiny s delší vegetací. Aktuálně můžete sít ředkvičky, jarní cibuli, naťovou petržel či karotku. Potom začněte se salátovými okurkami nebo rajčaty.

Zdroj obrázků: Unsplash

Komentáře k článku