close
obrázek_2023-03-30_105826541

V okrasné zahradě sehrává důležitou úlohu výběr vhodných rostlin, keřů a stromů, které vytvářejí její prostředí. Někdo sází na plochy trávníku s několika solitéry, jinému se líbí záplava květin. Jednou z travin, kterou si lze pořídit, je bambus. V českých zahradách, ačkoliv je to exotická rostlina, si získává trvalé místo. Jakým způsobem ho lze využít?

Co vnáší bambus do zahrady

Bambus může přinést do vaší zahrady nové prvky, jako je struktura, pohyb, světlo a stín vedoucí k vytvoření zcela jedinečného prostoru. Už jen to, že bambusu existuje na 1 000 druhů svědčí o tom, že lze z čeho vybírat a že každý kout s bambusem na zahradním pozemku může vypadat jinak. Některé typy této traviny jsou vysoké, jiné nižší. Některé se množí rozrůstáním oddenků do okolí, další vytvářejí trsy.

Jak bambus pěstovat

Obecně bambusy potřebují dobře propustnou půdu, aby jim ve vodě nehnily kořeny. Vhodná je například zemina smíchaná s kompostem a pískem. Dobře se jim bude dařit na místě, kde příliš nefouká. Nehodí se moc do horských oblastí, mají raději teplo a sluneční paprsky. Do zahrady byste měli volit bambusy odolné vůči mrazu a suchu. Jsou to rostliny, které potřebují dostatek vláhy po celý rok. Platí ale, když je půda zamrzlá, tak ji u bambusu nezaléváme.

Sadit by se bambusy měly v období od konce března do září, aby stihly do zimy vytvořit dostatek kořenů. Růst je můžete nechat přirozeně, nebo je pravidelně zastřihovat. Počítejte ale s tím, že bambus v našich podmínkách moc nepokvete. Ale ve skutečnosti to moc nevadí. I bez květů se jedná o velmi atraktivní travinu, která bude okrasou vaší zahrady.

Bambus jako solitér

Máte na své zahradě velký prostor, který byste potřebovali rozbít vhodně zvolenou rostlinou? Lze zvolit třeba pomalu rostoucí jehličnan, ale stejnou službu udělá právě bambus. Jeho plusem je, že není tak statický jako jehličnaté stromy, protože ve vánku se vlní a vydává příjemné šustění listů. Zkuste ho na noc nasvítit solárním světlem. Uvidíte, jaký zajímavý detail tímto vytvoříte.

Bambus jako živý plot

Živé ploty jsou oblíbeným způsobem využití bambusu zejména tam, kde chcete na zahradě vytvořit klidné zákoutí, kam nedohlédne oko kolemjdoucího. Z rostlin vytvoříte zelenou stěnu, kterou stačí pravidelně stříhat. Výhodou takového živého bambusového plotu je snadná údržba, což se hodí do současné doby, ve které většina lidí bojuje s nedostatkem času. Bambusová stěna skryje kompost i zahradní domek.

Bambus u jezírka nebo bazénu

Pokud máte na zahradě vytvořené jezírko nebo vybudován bazén, určitě hledáte rostliny, které by se hodily jako doplněk tohoto prostředí. Jsou to právě traviny, jež jsou ideální do míst, kde je voda. Bambus má vodu rád, takže u jezírka se mu bude líbit. Vyšší druhy bambusů zase mohou v okolí bazény vytvořit krytý prostor, kde bude větší soukromí.

Bambus v květináči

Zajímavou zahradní dekorací, oblíbenou v současných zahradách, jsou různé truhlíky a květináče s rostlinami i zakrslými stromky. Pro tento účel se hodí využít i menší druhy bambusů, jimž se bude v květináči dařit. Vždy je třeba vybrat dostatečně velkou nádobu, aby se do ní pohodlně vešly všechny kořeny. Oproti kořenovému balu by květináč měl být aspoň třikrát větší.

Bambusové lavičky, židle, stolky a křesla

Bambus dobře poslouží i tehdy, když už neroste. Bambusové lavičky a židle jsou totiž dalším způsobem, jak využít tuto travinu v zahradním designu. Jsou velmi odolné, takže mohou být dlouhodobým řešením příjemného posezení třeba na terase. Kromě toho jsou lehké, takže lze s nimi snadno manipulovat a přenášet z místa na místo. 

Jak je patrné, bambus nabízí různé využití na zahradě. Stačí jen zapojit svoji fantazii.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : bambusjezírkoživý plot

Autor Michaela

Komentáře k článku