close
obrázek_2023-04-09_095430966

Interiér bytu si lidé zařizují podle svého stylu a požadavků na pohodlí. Součástí místností jsou vedle nábytku a různých bytových doplňků také pokojové rostliny. Pomáhají vytvářet příjemné prostředí, protože dodávají živý akcent. Tyto rostliny je třeba vybírat i s ohledem na to, na jakou světovou stranu je bydlení situováno.

Aby pokojové rostliny prosperovaly

Pokojovky potřebují pro svůj růst vodu, světlo a živiny. Některé vyžadují více světla, jiné se spokojí se polostínem. Toto je třeba zohlednit ve chvíli, kdy si je budete do bytu pořizovat. Rostlina, která má ráda teplo, nebude prosperovat na severní straně bytu. A radost vám květiny přinesou jen tehdy, když se jim bude dařit. Naštěstí je v květinářstvích a v hobby marketech nabídka pokojových rostlin velmi pestrá, takže lze z čeho vybírat.

Jaké rostliny pořídit na jižní stranu

Jižní strana patří k nejteplejším v bytě. Obvykle jí nechybí dostatek slunečních paprsků, které jsou životodárné pro pokojovky milující slunce. Na okenním parapetu proto vydrží ty rostliny, kterým nevadí sluníčko ani teplo.

 • kaktusy a sukulenty – mají rády slunce a vysoké teploty a dokážou dobře snášet suchý vzduch. Kromě toho nepotřebují mnoho zálivky
 • fíkus benjamin – miluje slunce. Je to velmi populární pokojová rostlina, která dokáže vyčistit vzduch a dodat do vašeho bytu kyslík
 • palmy – mají rády slunce a nevadí jim suchý vzduch
 • aloe vera – je další skvělou volbou pro jižní stranu bytu. Libuje si na slunci a daří se jí i v sušším ovzduší. Navíc má i mnoho zdravotních účinků – dokáže léčit spálení sluncem a další kožní problémy.

Kterým rostlinám se bude dařit na severní straně

Severní strana bytu bývá často označována za méně příznivou pro pěstování pokojových rostlin, protože se sem dostává méně světla a tepla. Existují ale pokojové rostliny, které zde budou prosperovat:

 • Sansevieria – je oblíbená pro svou schopnost přežívat i v místech, kde není dostatek světla. Sansevieria roste pomalu a je velmi dekorativní.
 • Pothos – díky svým listům, které mají zajímavé stínování, vytváří v interiéru zajímavý detail.
 • Filodendron – většina druhů filodendronu snese stín, takže mohou být skvělou volbou pro severní stranu bytu.
 • Aspidistra neboli kořenokvětka velká – je poměrně odolná a snese méně příznivé podmínky. Aspidistra je schopna přežívat i v temnějších koutech, tudíž se jí na sever orientovaném místnosti může dařit.
 • Spathiphyllum zvaný lopatkovec – vytváří krásné květy a je velmi populární jako pokojová rostlina.

Jaké pokojovky dát na západní stranu

Pokud máte byt s okny na západní straně, může být v létě slunce velmi intenzivní, což pro mnohé rostliny není vhodným prostředím. Proto je důležité vybírat rostliny, které snesou vysoké teploty a sluneční záření. Některé z možností jsou:

 • Kaktusy – jsou populární díky své schopnosti přežít v extrémních podmínkách. Na západní straně se jim bude dařit. Jsou vhodnou pokojovou rostlinou i pro začátečníky a pro ty, kteří se častěji zdržují mimo domov, protože nepotřebují pravidelnou vydatnou zálivku.
 • Aloe vera – tato rostlina má mnoho pozitivních účinků pro lidský organismus. Protože má ráda teplo a slunce, tak kromě jižní strany jí bude dobře i na straně západní.
 • Africké fialky – se vyznačují krásnými květy. Prospívá jim dostatek slunečních paprsků, ale před poledním žárem je vhodné je chránit. Směle je můžete dát na západní, ale i na jižní stranu svého bytu.

Které pokojovky přivítají východní stranu

Na východní straně bytu bývají sluneční paprsky nejvíce během dopoledne. Proto se zde bude dařit rostlinám, které na sluneční svit nejsou tolik náročné:

 • Pachira – má dekorativní vzhled a roste i v polostínu. Dobře snáší nižší teploty.
 • Dracaena – potřebuje jen málo světla a dokáže se dobře přizpůsobit prostoru, kde je stín.

Pokojové rostliny jsou skvělým způsobem, jak vylepšit interiér a zútulnit si svůj domov.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : pokojové rostlinypokojovky

Komentáře k článku