close
Terasy, balkony

Jak si zařídit balkon nebo lodžii, aby se vám zde příjemně odpočívalo

obrázek_2023-04-16_090113090

Velkou výhodou bydlení v bytovém domě je, máte-li k dispozici balkon nebo lodžii. Získáte tím prostor navíc a možnost pobývat za pěkného počasí venku. Případně zde lze sušit prádlo nebo pěstovat okrasné i užitkové rostliny. Balkon je také skvělým místem pro relaxaci. Je proto vhodné si ho vybavit tak, abyste se zde dobře cítili.

Vytvořte si pohodové posezení

Balkon je primárně určen pro trávení volného času. K tomu byste měli mít k dispozici praktické židle či křesla z materiálu, jenž je odolný vůči povětrnostním vlivům. Nabízí se hlavně dřevo, kov i plast. Záleží tedy na tom, jaké máte finanční možnosti.

Dřevěný nábytek patří k nejdražším variantám. Navíc je třeba o něho vhodně pečovat, obnovovat nátěr, aby vám dlouho vydržel. Plast je praktický, ale v chladném počasí může být nepříjemný, protože chladí. Kov bývá kombinován se dřevem, což není špatná alternativa. Ideální je vsadit na nerez, jenž je prakticky bezúdržbový. Z přírodních materiálů v úvahu ještě připadá ratan nebo proutí. Nábytek z nich vypadá designově velmi pěkně a na balkon je jako dělaný.

Ideálním nábytkem na menší balkon je ten, který je skladný, respektive skládací. Když nebudete židli či stolek potřebovat, tak je složíte a opřete třeba o stěnu. A hned získáte volný prostor. Skládací nábytek se vyrábí ze dřeva i z plastu.

Máte-li balkon větší, tak se vám sem vejde možná i lehátko. Bude-li svítit slunce, lze se zde opalovat a chytat bronz. Pohodlí vám vytvoří příjemně měkké podsedáky, které se prodávají jak na židle, tak na lehátka.

Rostliny pro příjemnou atmosféru

Na balkoně nebo lodžii si můžete vytvořit svou oázu klidu. Pomohou vám k tomu vhodné rostliny, které zde lze pěstovat. Vybírat je třeba podle světové strany, na kterou je balkon orientován.

  • Je-li to na sever, bude zde více stínu a chladu.
  • Naopak jižní strana je teplá a světlejší.

Ale všechny rostliny nemají rády přímé sluneční světlo.

Dá se říct, že na východ orientovaném balkonu se bude dařit snad všem rostlinám. Můžete si zde do truhlíků nasadit bylinky, a ty potom v čerstvém stavu sklízet a používat při přípravě jídla v kuchyni.

Pokud patříte spíše mezi pěstitele užitkových rostlin, tak si pořiďte:

  • keříčková rajčata,
  • jahody,
  • salát, ředkvičky.

V truhlících nebo větších květináčích se jim zde bude dařit.

Jižní strana bude vyhovovat rajčatům a paprikám, z bylinek pak tymiánu a levanduli, která vám prostor balkonu provoní svou nádhernou vůní. Pak si ji můžete usušit a dát v pytlíku mezi prádlo. Na jižní straně se bude dařit i některým jehličnanům – třeba zakrslému jalovci nebo borovici.

Balkon orientovaný na sever je pro pěstování zeleniny nevhodný. Moc by tu neprospívala. Ale vyzkoušejte třeba lesní jahody, které si do truhlíku zasadíte. Neprohloupíte ani s kapradinami nebo fuchsiemi jako s okrasnými rostlinami, které vám zde vytvoří příjemné místo k posezení. Další možností je netýkavka balzamína, která má ráda stinná místa. Její výhodou je, že vydrží prakticky po celé léto.

Na východní balkonovou stranu si dejte třeba meduňku nebo stromkový rybíz či angrešt. Z okrasných rostlin je to zejména begonie, která nemá ráda přímé sluneční světlo.

Nezapomínejte na balkonovou podlahu

I podlaha na balkoně může být pěkná a zajímavá. Dobrou službu udělá keramická dlažba. Prodávají se ale také venkovní koberce ze speciálních tkanin, které odpuzují vodu. Nevadí jim sluneční paprsky, vůči nimž jsou odolné. Některé koberce určené na ven věrně imitují trávník. Na balkon je to ideální podlahovina, která vytvoří pohodovou atmosféru. A velkou výhodou je, že ho nemusíte stříhat, jak tomu bývá i trávníku živého.

Co pěstujete na vašem balkonu? Jste spíše pro okrasné, nebo užitkové rostliny?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : balkonbalkonové rostlinylodžie

Komentáře k článku