close

Bazény se staly běžnou ozdobou našich zahrad. V dnešní době existuje nespočet jejich tvarů, barev, vzorů, materiálů i velikostí. Než si bazén vyberete, měli byste si promyslet pár věcí. První z nich je otázka, k čemu budete bazén vlastně využívat. Od toho se bude odvíjet jeho velikost. Jiný bazén se hodí pro dětské rádovánky, jiný zase pro kondiční plavání. Další otázkou je, kolik do bazénu chcete investovat. A v neposlední řadě je také důležité zamyslet se nad úpravou zahradního povrchu, aby byl pro bazén ideální.

Typy bazénů

Existuje několik typů bazénů – fóliové, betonové, keramické, laminátové, plastové a kovové. Navíc bazény mohou být volně stojící, polozapuštěné či zcela zapuštěné.

custom-swimming-poolMezi nejběžnější bazény u nás patří bazény laminátové. Jedná se o vany, které se pokládají na desku z betonu a dále se ještě betonovou směsí fixují. Jejich montáž je rychlá. Ale mají jen omezenou škálu tvarů. Životnost bývá kolem 30 let.

Poměrně oblíbeným typem jsou bazény plastové. Ty jsou z polypropylenu nebo kopolymeru tlustého 5 mm. Jejich výhodou je bohatý výběr tvarů, ale životnost je jen kolem 10 let. Naví postupem času mohou blednout.

Další kategorií jsou bazény s kovovým pláštěm, vyráběny z pozinkovaného ocelového plechu. Jednotlivé komponenty jsou spojovány až na místě. Vnitřní část bazénů tvoří měkčená PVC fólie, která se dá opravit v poškozené části, případně lze celá vyměnit.

Zajímavé jsou bazény keramické. Pevné jádro způsobuje vysokou odolnost bazénu vůči zkroucení, ochranná vrstva speciálně vyvinutá za tímto účelem je mimořádně odolná vůči UV záření. Navíc bazény mají speciální pigmentaci, která dodává bazénům 3D vzhled.

5272901-bazen7

Dalším typem jsou bazény fóliové. Ty jsou vhodné pro ty, kteří chtějí atypický tvar. Jejich základ tvoří železobetonová konstrukce a vždy se u nich počítá se zapuštěním. Fólie, která je z vinylu, se dá sehnat v několika

K stavebně nejnáročnějším a také finančně nejnákladnějším typům bazénů patří bazény betonové. Mají dlouhou životnost a je možné vytvořit bazén takřka libovolného tvaru. Vnitřní části těchto bazénů bývají upravovány různými způsoby, například keramickým obkladem, skládanou mozaikou nebo fólií.barevných provedeních.

Terén okolo bazénu

Celkový dojem z bazénu může pokazit jeho špatně upravené okolí. Materiály pro úpravu terénu můžeme rozdělit do několika kategorií – odolné materiály, tvrdé materiály, designově atraktivní materiály náročnější na údržbu a kompozicové materiály.

Mezi tvrdé a odolné materiály patří tradiční kámen a dlažba. Kámen vypadá luxusně, má však několik nevýhod. První z nich je omezená škála barev a tvarů. Další nevýhodou je absorbce tepla. Když na kámen dlouho paří slunce, změní se v nepříjemný materiál. Navíc povrch není hladký a tak se špatně udržuje a špína většinou nelze odstranit. Díky nízké ceně lidé vybírají dlažbu. Navíc se dá dostat v obrovském množství velikostí, vzorů i barev.

bazeny-Stone-Age-bazenove-zakrytiDesignově atraktivním materiálem je dřevo. To je velmi flexibilní a dobře se s ním pracuje. Na druhou stranu však rychle stárne a neobejdete se bez ipregnací a speciální ochrany. Navíc dezinfekce a chlór můžou způsobovat mapy.

Nové kompozicové (dřevoplastové) materiály 
jsou prkna, složená ze 60 % z kvalitní dřevité moučky a 40 % jakostního polymeru a barviva. Jsou téměř bezúdržbové, mají vysokou životnost a jsou odolné prakticky proti všem vlivům.

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response