close
house-6368522_640

Nechce se vám pouštět do složitého betonování základu pro zapuštěný bazén? Přemýšlíte proto, že si raději pořídíte bazén nadzemní, kde práce s podkladem odpadá? V obou případech to může být úplně jinak, než si myslíte: i pod nadzemní bazén musíte terén připravit a zapuštěný bazén můžete realizovat i bez betonování.

Než se ale pustíte do přípravy podkladu pro zapuštěný bazén, je třeba pečlivě vybrat místo, kde ho budete mít. Mělo by jít o takové místo, kam svítí slunce nejdelší část dne a také je dostatečně daleko od vyšších dřevin. Ušetříte tím spoustu času, který byste jinak museli věnovat čištění bazénu od listí a větviček. Zároveň by nemělo být blízko elektrického vedení a jímky odpadních vod. 

Na zvoleném místě byste si rozhodně před výkopem měli nechat zjistit hladinu spodní vody, abyste místo bazénu neměli jezírko. A také je dobré promyslet si, kam všechnu vykopanou zeminu uložíte. Ať už budete pořizovat částečně nebo zcela zapuštěný bazén, jedná se o několik metrů krychlových zeminy, kterou jen tak neschováte.

Výkop a příprava podloží pro bazén

Na místě vybraném pro bazén vykopete díru podle tvaru zvoleného bazénu, bude ale ze všech stran větší podle toho, jakou metodou se rozhodnete bazén realizovat. V současné době se nabízí několik variant, u kterých není nutné betonování, případně se betonuje do ztraceného bednění, čímž ušetříte na nákladech i na práci. 

Základová deska

Základová deska může a nemusí být betonová. Například Mountfield v pokynech pro stavební přípravu podkladu pro bazény Azuro počítá s 2 cm silnou vrstvou zhutněného písku. Pokud se rozhodnete pro realizaci francouzského bazénu s bezpotrubní filtrací (Desjoyaux), tam je betonový základ vyžadován. O tom, jak připravit základovou desku pod váš bazén, by vás měl informovat prodejce či výrobce.

Ztracené bednění usnadní práci

Betonování stran bazénu bude mnohem jednodušší, když použijete ztracené bednění. Díky němu potřebujete mnohem méně betonu, navíc se se ztraceným bedněním lépe pracuje.

Polystyrenové ztracené bednění vám ušetří betonování úplně. Jedná se o “obezdění” bazénu ze všech stran polystyrenovými prvky, a to včetně základové desky. Takto se realizují například bazény Sun Remo od firmy Cranpool, s částečnou betonáží se pak usazují bazény od firmy Albixon za použití polystyrenového bednění Polystyran®. Úspory za stavební materiál a práce jsou v desetitisících.

Další materiály používané při přípravě lůžka pro bazén

Jestliže se rozhodnete základovou desku nebetonovat, ale použít zhutněný písek, doporučuje se na něj pokládka geotextilie a především použití nopové folie. Tu můžete použít i v případě betonování stěn bazénu, ať už klasicky nebo pomocí ztraceného bednění. Zaručí vám izolaci bazénového lůžka a ochrání před hnilobou i před případnými chemikáliemi v zemi. Geotextilie je nutná i při základové desce ze zámkových polystyrenových desek.

Zdroj: mountfield.cz, bydleni.cz a bazenyshop.cz, foto: Pixabay

Tags : bazén na zahraděstavba bazénu

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

  1. Nedávno jsme dostavěli zapuštěný bazén, byla to dřina ale nemůžeme být šťastnější. Momentálně přemýšlíme o zastřešení, protože náš pes pořád padá do vody

Komentáře k článku