Účty za energie neplatí rád nikdo z nás. Kromě větších zásahů do bydlení se dají výrazně omezit i jednoduchými každodenními návyky v domácnosti. Podívejte se na tipy, jak úsporněji vařit, prát nebo topit.
1. V kuchyni plánujte a přemýšlejte
Spontánní vaření má svoje kouzlo, na peněženku ale zrovna dvakrát magicky nepůsobí. Finančně se víc vyplatí vařit alespoň na dva dny dopředu. Hrnce by taky měly být pokud možno stejně velké jako plotýnky. Nezapomeňte používat poklice a elektrický sporák se nebojte vypnout i o několik minut dřív a nechat jídlo “dojít”.
2. Pořiďte si tlakový hrnec
Peníze i čas můžete zkusit šetřit tlakovým hrncem. Hovězí maso v něm změkne až několikanásobně rychleji než při běžném dušení. Moderní “papiňáky” jsou navíc bezpečnější než jejich předchůdci, takže se při vaření není čeho bát.
3. Spotřebiče využívejte na maximum
Po jídle nezapomeňte umýt všechno nádobí. Samozřejmě v co nejvíc naplněné myčce. Stejně tak pračku nebo sušičku vždy zapínejte, až když se vám je podaří zaplnit. Prát pokaždé jen pár kusů prádla přeci není tak nutné, nebo snad ano?
4. Sprchujte se
Nejen, že je sprchování zdravější a rychlejší než koupel. Vaší vodovodní baterií při něm proteče mnohem méně vody, což se v ročním souhrnu výrazně projeví na účtech za vodné i za ohřev vody teplé.
5. Zásady pro správné topení
Nepřetápějte zbytečně místnosti. V obytných místnostech stačí topit na 20 °C, pro zdravý spánek v ložnici i o 3 °C méně. Pokud za radiátory umístíte izolační folie, zvýšíte tím teplotu místnosti až o 3 °C. Už snížení o jeden stupeň přitom obnáší úspory energie asi kolem 6 %.
6. Změňte dodavatele energií
Možná už to s některými úspornými opatřeními dávno zkoušíte a stále přitom platíte víc než musíte. Změnu dodavatele energií dnes zvládne úplně každý, a to z pohodlí domova.
Který dodavatel je pro odebírání energií do domácnosti nejvýhodnější? Ve srovnání nezávislého magazínu dTest zabodovala česká firma Carbounion. Co na možnost přejít k levnějšímu dodavateli říkáte vy?