Jestliže v zimním období netopí v objektu, kde je vodovodní řád, hrozí, že voda v potrubí zamrzne. A to je vždycky problém.
Kromě toho, že je potrubí v tu chvíli neprůchozí, hrozí reálně, že trubky popraskají. Je to tím, že led má větší objem než voda, takže potrubí roztahuje, což právě může vést až k prasknutí.
Zamrzlý vodovod nebo toaleta
Jestli neteče voda, může být zamrzlá buď od studny do domu, ve zdi, nebo odpad vedoucí od domu do kanalizace. První, co je třeba udělat, je zatopit v domě a co nejrychleji ho vyhřát. Trubky také můžete ohřívat horkovzdušnou pistolí nebo fénem, hlavně ty, co vedou mimo dům.
Se zahříváním začněte na konci u odtoku.Nemělo by smysl rozehřát potrubí uprostřed, když voda nemá, kudy by odtekla. Ze stejného důvodu je pochopitelně nutné také otevřít vodovodní kohoutky. Ve chvíli, kdy začne voda opět protékat, zkontrolujte, jestli někde neuniká, to by znamenalo, že potrubí skutečně popraskalo. Zjistíte to nejen podle toho, že jí kohoutkem protéká méně než obvykle, ale také se můžou začít tvořit vlhké skvrny ve zdi. V takovém případě je nutné volat instalatéra.
Zamrzlé radiátory
Jestli vám zamrzla voda v radiátorech, může být výsledná škoda opravdu vysoká, pokud to potrhalo potrubí nebo tělesa. Proto se před začátkem topné sezóny do soustavy preventivně přidává nemrznoucí směs (podobně jako do ostřikovačů v automobilu).
Pokud tento krok neuděláte a voda v topené soustavě vám zmrzne, je potřeba celé vedení zahřát a zkontrolovat, jestli někde voda uniká. Použijte jakýkoliv alternativní zdroj tepla: krb, olejové radiátory, infrazářiče, cokoliv, co zvýší teplotu v domě a rozehřeje led.
Zamrznutí vody v domě je lépe se vyhnout. Stačí, když před delším odjezdem vodu vypnete a ze systému vypustíte (z bojleru či toalety), nebo nastavit termostat na teplotu, jíž dům po celou dobu temperujete, stačí kolem 12° C.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay