close
vzduch

Znečištění životního prostředí je bohužel jedním ze zásadních faktorů při rozvoji některých onemocnění. Naneštěstí vyhnout se dnes znečištění je skoro nemožné. Dýcháme nekvalitní vzduch plný zplodin, pijeme vodu, která obsahuje antibiotika a hormony, a jíme potraviny plné chemických látek. Existuje nějaký způsob, jak žít aspoň trochu zdravěji? Můžete se zaměřit na získání co nejčistšího vzduchu ve vaším domácnosti. Zabráníte tak vzniku alergií, tvorbě plísní, zbytečnému prachu nebo roztočům. K získání čistějšího vzduchu pomohou čističky vzduchu, ionizátory vzduchu, zvlhčovače nebo klimatizace, ale také třeba správná technika větrání.

Naučte se správně získávat čerstvý vzduch

Smutné je, že většina lidí bohužel stále nevětrá správně. V zimě zbytečně rychle ztrácejí drahé teplo a v létě si přehřívají interiér a následně musí používat klimatizaci. V zimě se zaměřte na větrání několikrát denně, vždy krátce a intenzivně. To znamená, že je dobré naplno otevřít okno na 3 až 5 minut a ideálně také udělat průvan. V létě naopak větrejte spíše v noci, ideálně mějte okna s ventilací, kterou necháte přes noc otevřenou.

Pomůže výměna oken?

Na čistotu vzduchu mohou mít vliv také okna. Pokud jsou stará, v podstatě ani větrat nemusíte, protože vám dovnitř neustále proniká studený vzduch. Na účtech za teplo se ale asi nedoplatíte. U nových oken je pak zcela klíčová správná montáž, aby okna dobře těsnila, ale také správně fungovala mikro ventilace. Pak výrazně omezíte tvorbu plísní, rosení oken a další potíže.

Čistička vzduchu

Pokud trpíte alergií nebo bydlíte na rušné ulici, kde jezdí spousta aut, může být řešením pořídit si čističku vzduchu. Pomůže vám zbavit se alergenů, prachových mikročástic a také průmyslového znečištění. Čističky tak mají pozitivní vliv na zdraví nejen u alergiků a astmatiků. Správný výběr vhodného přístroje vždy závisí na konkrétních požadavcích a finančních možnostech.

Rekuperace

Možná jste už o tomto snadném řešení slyšeli. Je to samozřejmě značná investice, která se vám ale velice rychle vrátí a výrazně zlepší kvalitu vašeho života. Rekuperační jednotka dokáže spoustu věcí a mezi nimi také výměnu vzduchu. Větrání a rekuperace jsou tedy ruku v ruce. Teplý vydýchaný vzduch se odvede pryč a dovnitř se naopak dostane čerstvý. Výměna vzduchu může navíc probíhat nepřetržitě nebo je možné si nastavit cykly, ve kterým obměna probíhá. Existuje mnoho různých možností, jak rekuperaci instalovat i jak ji využít. Velmi oblíbená bývá decentrální rekuperace, ale možností je daleko více. Pokud o tomto kroku uvažujete, je vždy potřeba oslovit odborníky. Ti vyhodnotí situaci u vás doma a navrhnou nejvýhodnější řešení.

Ionizátory vzduchu

Dalším řešením, jak celkově zlepšit kvalitu vzduchu, který doma dýcháte, je ionizace vzduchu. Vzduch je totiž běžně plný záporných a kladných iontů. Zatímco záporné ionty jsou pro lidské zdraví prospěšné, jelikož pečují o náš imunitní systém a chrání nás před civilizačními chorobami, ty kladné mají zcela opačný efekt. Jestliže je jich ve vzduchu více, může nás častěji bolet hlava, budeme nervóznější, podrážděnější a náchylnější k onemocněním. Ionizátory vzduchu dokážou poskytovat záporné ionty a často bývají součástí čističek vzduchu, nebo si je můžete koupit i samostatně.

Optimální vlhkost

Pro správnou kvalitu vzduchu je třeba hlídat si také optimální vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60 %. Výkyvy se mohou negativně podepsat na zdraví, protože nadměrná vlhkost přitahuje plísně, což může přinést celou řadu zdravotních problémů, jako jsou zejména alergie a další respirační potíže. Pokud máte vzduch dlouhodobě příliš vlhký, je možné zvážit různé možnosti řešení, ale zejména také zjistit, kde může být problém a začít jej řešit od zdroje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku